Hazard patologiczny, a upadłość konsumencka

adwokat upadłość konsumencka kraków

Przyczyny popadnięcia w stan niewypłacalności, uzasadniający ogłoszenie upadłości konsumenckiej są bardzo zróżnicowane np. przemoc ekonomiczna, choroba czy hazard patologiczny.

W pierwszej kolejności należy jednak przypomnieć czym jest stan niewypłacalności?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe dłużnik jest niewypłacalny jeśli utracił zdolność wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Istnieje domniemanie prawne, które wskazuje, że dłużnik jest niewypłacalny jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań przez ponad 3 miesiące.

Jedną z przyczyn popadnięcia w stan niewypłacalności jest hazard patologiczny. Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 hazard patologiczny należy do zaburzeń nawyków i popędów. Zaburzenia nawyków charakteryzują się powtarzaniem działań bez racjonalnej motywacji. Podejmowanie patologicznych działań prowadzi zwykle do uzyskania przyjemności i uwolnienia się od napięcia, ale zwykle takie zachowania szkodzą osobie, która je podejmuje. Mimo ewidentnie negatywnych konsekwencji, chory nie potrafi ulec impulsom, ani ich kontrolować. Chory odczuwa silne pragnienie gry i nie jest zdolny do opanowania się siłą woli. Często pochłonięty zostaje wyobrażaniem i myśleniem dotyczącym gry oraz okoliczności jej towarzyszącymi, co dodatkowo skłania go do powtarzania patologicznego wzorca zachowania, mimo że prowadzi do ewidentnych szkód i problemów w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym i materialnym.

Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 aby móc stwierdzić zaistnienie patologicznego hazardu musza zostać spełnione następujące kryteria:

  1. dwa lub więcej epizody grania występujących w okresie co najmniej 1 roku.
  2. epizody nie przynoszą zysku, lecz są kontynuowane pomimo odczuwanego złego samopoczucia oraz zakłócenia jednostkowego funkcjonowania w codziennym życiu.
  3. osoba opisuje intensywny, trudny do opanowania popęd do gier i wskazuje na niezdolność do zaprzestania gry wysiłkiem woli.
  4. osoba jest pochłonięta myśleniem i wyobrażaniem sobie czynności grania lub towarzyszących jej okoliczności.

Hazard patologiczny zamienia życie osoby chorej oraz najbliższych w koszmar niekończącego się zadłużenia. Chory traci kontrolę nad swoim zachowaniem i zaciąga liczne kredyty i wysoko oprocentowane pożyczki w bankach oraz innych instytucjach kredytowych popadając w klasyczną spiralę zadłużenia.

Podkreślenia wymaga, że hazard patologiczny jest jednostką chorobową. Dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej osoby chorej na niezbędne jest posiadanie stoswnej dokumentacji medycznej oraz podjęcie leczenia i terapii.

Sąd upadłościowy bada prawdziwość wskazanych we wniosku okoliczności uzasadniających stan niewypłacalności. W tym przypadku niezbędne jest potwierdzenie przez dokumentację medyczną zdiagnozowania u chorego hazardu patologicznego.

Sąd upadłościowy, każdy wniosek o upadłość konsumencką – również o upadłość osoby uzależnionej od hazardu bada w sposób indywidualny analizując dokumentację medyczną oraz postawę wnioskującego i jego stosunek do istniejącego już zadłużenia.

Kluczą rolę w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej odgrywa dobrze sporządzony wniosek oraz prawidłowe prowadzenie postępowania upadłosciowego.

W tym zakresie zawsze warto zasięgnąć porady prawnika. W myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi i nie zwalnia nas z jego przestrzegania oraz odpowiedzialności.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button