Upadłość konsumencka – sposób na wyjście ze spirali zadłużenia

upadłość konsumencka przepisy

Jedynym skutecznym sposobem na oddłużenie przez osobę fizyczną jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka jest to postępowanie sądowe przewidziane jedynie dla osób fizycznych to znaczy dla osób, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej i stały się niewypłacalne. Według art. 11 prawa upadłościowego: Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Upadłość konsumencką ogłasza Sąd na wniosek dłużnika tj. osoby, która stała się niewypłacalna. Sąd może także orzec upadłość konsumencką na wniosek wierzyciela.

Prawo upadłościowe dokładnie wskazuje na okoliczności, w których możliwe będzie oddalenie złożonego wniosku o upadłość konsumencką. Zasadniczą kwestią jest to, iż sąd może wszcząć postępowanie upadłościowe jeśli dłużnik, który złożył wniosek, jest niewypłacalny i stan ten jest trwały. Zgodnie z treścią art.12a prawa upadłościowego: Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości złożony przez wierzyciela, jeżeli dłużnik wykaże, że wierzytelność ma w całości charakter sporny, a spór zaistniał między stronami przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Oznacza to, że nie ma możliwości ogłoszenia upadłości wobec konsumenta, który jedynie kwestionuje istnienie swojego zadłużenia bądź zobowiązań.

Przesłanki do oddalenia przez sąd wniosku o upadłość konsumencką złożonego przez dłużnika opisuje art. 13 prawa upadłościowego. Są to między innymi:

  1. Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów.
  2. Sąd może oddalić wniosek ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli osobistych – art. 20.1. prawa upadłościowego. Warunkiem rozpatrzenia złożonego wniosku o upadłość konsumencką jest jedynie kompletność wszystkich dokumentów i poprawne wypełnienie wniosku.

Artykuł 22 prawa upadłościowego wymienia wszystkie niezbędne informacje jakie powinien zawierać poprawnie wypełniony wniosek o upadłość konsumencką. Wymienione zostały tam m.in. imię i nazwisko dłużnika, numer PESEL, wskazanie miejsca, w którym znajduje się główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika oraz wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie.

Podsumowując, prawidłowo złożony wniosek o upadłość konsumencką osoby fizycznej i przeprowadzenie postępowania na kolejnych jego etapach skutkuje całkowitym oddłużeniem. Warto więc zainwestować w profesjonalistę w tej dziedzinie aby mieć pewność, że wszystko zostało prawidłowo zrozumiane i złożone szczególnie z uwagi na przepis art. 4914 prawa upadłościowego mówiący o tym, że co do zasady sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów tytułu niniejszego, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button