Wniosek o udzielenie informacji o Upadłym

Dzisiejszy wpis będzie oderwany będzie oraz od faktycznego przebiegu postępowania upadłościowego. Poniżej przeczytasz o możliwości uzyskania informacji o osobie Dłużnika.
Warto mieć świadomość faktu, że syndyk/Sąd opierają swoją wiedzę na temat majątku Dłużnika nie tylko na jego zeznaniach. Byłoby to sprzeczne z zasadą kompleksowego zbadania sprawy.

Prawo upadłościowe zezwala na zwrócenie się do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie informacji. Jest to procedura standardowa, nie powinna nas martwić.

Zgodnie z zapisem zawartym art. 491 ze znaczkiem 8 Prawa Upadłościowego:

  1. Po ogłoszeniu upadłości syndyk zwraca się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla upadłego z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących upadłego, mających wpływ na ocenę jego sytuacji majątkowej, w szczególności dotyczących okoliczności powodujących powstanie po stronie upadłego obowiązku podatkowego w okresie pięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, oraz zasięga informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy upadły jest wspólnikiem spółek handlowych, jak również czy w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości sprawował funkcję członka organu spółek handlowych i czy w stosunku do tych spółek ogłoszono upadłość.
  2. Syndyk informuje sędziego-komisarza o niezgodności informacji uzyskanych w sposób, o którym mowa w ust. 1, z danymi podanymi przez upadłego we wniosku o ogłoszenie upadłości. Bliższe przyjrzenie się wskazanemu przepisowi pozwala na stwierdzenie, iż Sąd bada sytuację majątkową Dłużnika z dużą dozą staranności. Niemniej jednak, nie ma się co obawiać – owo badanie ma na celu pełne zapoznanie statusu Upadłego.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button