Alkoholizm a upadłość konsumencka

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi opierać się na pewnych zasadach. Najważniejsza jest tutaj kwestia niewypłacalności osoby fizycznej. Nadmierne zadłużenie się, popadnięcie w spiralę zadłużenia, liczne sprzedaże długów przez pożyczkodawców oraz rosnące wraz z nimi koszty skutecznie prowadzą do powstania owej niewypłacalności.

 

Ustawa Prawo upadłościowe wskazuje, że Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, w przypadku, gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

 

Sąd Okręgowy w Szczecinie VIII Wydział Gospodarczy w Postanowieniu z dnia 1 lutego 2016 r. w sprawie o sygn. akt: VIII Gz 14/16 wskazał, że: „W rozumieniu art. 491 4 ust. 1 p.u.n umyślność oznacza objęcie przez dłużnika zamiarem doprowadzenia do niewypłacalności albo jej pogłębienia, a nie sam fakt umyślnego dokonania czynności, które ostatecznie do niewypłacalności doprowadziły. Przykładowo, umyślne zaciągnięcie zobowiązań w sytuacji, gdy zamiarem dłużnika nie było doprowadzenie do niewypłacalności, nie będzie oznaczało zawinionego wywołania stanu niewypłacalności.”.

 

Nie ulega wątpliwości, że spirala zadłużenia czy sprzedaż długów przez pożyczkodawców nie powinno zaliczać się do umyślności lub rażącego niedbalstwa dłużnika. Do takich też nie należy zaliczać chorób, których wystąpienie doprowadziło do konieczności zaciągania pożyczek czy kredytów. W aktualnych czasach jedną z bardzo poważnych chorób jest uzależnienie od alkoholu, zwane alkoholizmem.

 

Jest to choroba, która wpływa nie tylko na umysł, psychikę, w postaci zaspokojenia pewnych potrzeb, ale bardzo poważnie wpływa także na zdrowie fizyczne, wyniszczając organizm uzależnionego. Najbardziej cierpią na tym organy wewnętrzne człowieka, jednak odbija się to także na wyglądzie zewnętrznym człowieka. Alkoholizm bardzo poważnie wpływa na psychikę człowieka. Osoby uzależnione od alkoholu są w stanie zrobić wszystko, aby środek ten zdobyć, choćby miało to być działanie niezgodne z przepisami prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Pewna siła wyższa kieruje wtedy człowiekiem i doprowadza do niekorzystnych dla uzależnionego działań.

 

Osoby znajdujące się w ciągu alkoholowym to osoby bardzo chore, wymagające specjalistycznej pomocy medycznej, w tym psychologicznej. Leczenie alkoholizmu jest niezwykle trudne do realizacji i w największej mierze zależy od silnej woli człowieka.

 

Jak jednak alkoholizm ma się wobec upadłości konsumenckiej?

 

Niewątpliwie, osoby uzależnione, aby zdobyć środek alkoholowy podejmują decyzje pochopnie, bez względu na to, jakie mogą mieć one konsekwencje. Zachowanie osób uzależnionych ulega drastycznej zmianie. Osoby te nie kontrolują swoich działań, a celem ich jest zaspokojenie potrzeby. Nierzadko występuje także agresywność.

 

Podkreślenia wymaga fakt, że alkoholizm to bardzo poważna choroba. Alkoholicy są w stanie zadłużać się, aby spełnić swoje pragnienie użycia środka alkoholowego. Osoby uzależnione od alkoholu mają za cel zaspokojenie swoich potrzeb związanych z nałogiem, z jakim się zmagają, natomiast nie myślą wtedy o celowym doprowadzeniu się do niewypłacalności. Wtedy jeszcze nie zdają sobie oni sprawy z powagi sytuacji. Świadomość ta pojawia się zdecydowanie później, kiedy sprawy zaszły już nieco za daleko, a zadłużenie wynikłe z pożyczek wydaje się niemożliwym do spłaty.

 

Kiedy osoba uzależniona zda sobie sprawę z powagi sytuacji, możemy mówić o części sukcesu. Kolejna część sukcesu polega oczywiście na podjęciu odpowiedniego leczenia nałogu i zaprzestania korzystania z używek typu alkohol. Nie ulega wątpliwości, że etap ten dla osoby uzależnionej jest etapem najtrudniejszym, jednak tylko skuteczne pozbycie się nałogu pozwoli na skuteczne pozbycie się zadłużenia. Kolejny odpowiedni krok to skontaktowanie się ze specjalistą z zakresu prawa oraz upadłości konsumenckiej.

 

Dla Sądu najważniejszym faktem jest udowodnienie, że popadnięcie w stan niewypłacalności nie leży po stronie dłużnika lecz po stronie choroby, w jaką on popadł, a z kolei choroba ta nie jest winą zadłużonego. Działania podejmowane w związku z ciągiem alkoholowym nie powinny być traktowane jako zupełnie świadome. Nie możemy mówić tutaj o niedbalstwie, ponieważ wyjście z tak poważnej choroby wymaga pomocy odpowiednich osób. Nie możemy stwierdzić tutaj, że osoba uzależniona działała bezmyślnie w trakcie zadłużania się, ponieważ nie była ona w pełni zmysłów. Do tego doprowadza właśnie alkoholizm – człowiek nie jest w stanie podejmować racjonalnych, odpowiednich decyzji. Osoba uzależniona nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z nałogiem, tym bardziej nie jest w stanie samodzielnie pozbyć się istniejącego zadłużenia.

 

Bez wątpienia fakt pozostawania w trakcie leczenia odwykowego jest zjawiskiem pozytywnie rozpatrywanym przez Sąd.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button