Bezskuteczność czynności Upadłego

W dzisiejszym artykule omówimy zagadnienia zawarte w art. 127 prawa upadłościowego. Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy, iż nurtują Państwa kwestie związane z posiadanym przez Dłużnika majątkiem. Często spotykamy się również z pytaniem czy Dłużnik, który posiada nieruchomość może ogłosić upadłość konsumencka. Zachęcamy Państwa do dalszej lektury.

Podstawową informacją jest to, iż nieruchomość jest jednym ze składników masy upadłości, czyli tzw. ogółu zbywalnych praw majątkowych przysługujących upadłemu, przeznaczonych do zaspokojenia wierzycieli. W toku postępowania upadłościowego Sąd wydaje postanowienie, w którym określa czas oraz zakres korzystania z nieruchomości objętej procedurą upadłościową przez upadłego i członków rodziny. Sąd nie jest zobowiązany żadnymi wytycznymi, którymi powinien się przy tym kierować, jednakże czas i zakres nie powinny utrudniać sprzedaży nieruchomości przez syndyka. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa upadłościowego wszelkie czynności upadłego lub członka jego rodziny powodujące, że spieniężenie mienia wchodzącego w skład masy upadłościowej staje się niemożliwe, a nawet utrudnione, mogą stanowić przyczynę umorzenia postępowania.

Co w przypadku zbycia przez Dłużnika nieruchomości przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości?

Zgodnie z art. 127 prawa upadłościowego bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej.

Bezskuteczność czynności prawnej – konsekwencje dla Upadłego

Czynność prawna, która jest bezskuteczna w stosunku do masy upadłości powoduje obowiązek zwrotu do masy upadłości tego, co wskutek tej czynności ubyło z majątku upadłego lub do niego nie weszło. Jeżeli przekazanie w naturze nie jest możliwe, do masy upadłości wpłaca się równowartość w pieniądzu. Możliwa jest też zapłata różnicy między wartością rynkową świadczenia dłużnika z dnia zawarcia umowy, a wartością świadczenia otrzymanego przez dłużnika.

Możliwość wykupu nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe, która weszła w życie w marcu bieżącego roku daje możliwość na zachowanie przez Upadłego nieruchomości po bezskutecznej próbie jej sprzedaży. Przepis art. 315 ust. 2 Prawa upadłościowego stanowi, iż Sędzia-komisarz może wyłączyć określone składniki majątku z masy upadłości, w tym nieruchomość lub jej ułamkową część, jeżeli nie można ich zbyć z zachowaniem przepisów ustawy, a dalsze pozostawanie tych składników majątku w masie upadłości będzie niekorzystne dla wierzycieli z uwagi na obciążenie masy upadłości związanymi z tym kosztami. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie. W praktyce pracy w Kancelarii Radcy Prawnego spotkaliśmy się wielokrotnie z sytuacją kiedy Syndyk Masy Upadłości nie był w stanie zbyć udziału w nieruchomości ze względu na jej zbyt wygórowaną cenę. Wiemy również, iż istnieje możliwość wykupu nieruchomości przez osoby z kręgu członków rodziny.

Podstawową instytucją, która pozwala na oddłużenie oraz wyjście ze spirali zadłużenia jest upadłość konsumencka, w związku z tym jeżeli znaleźli się Państwo w ciężkiej sytuacji materialnej lub zobowiązania finansowe oraz całość zadłużenia jakie Państwo posiadają nie pozwala na normalne życie, gdyż znacząco przekracza zdolność finansową zapraszamy do kontaktu z Naszą kancelarią.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button