Brak zdolności do realizowania planu spłaty w upadłości konsumenckiej

Nasza Kancelaria specjalizuje się w upadłości konsumenckiej. Nasi Klienci zgłaszają się do Kancelarii z zobowiązaniami różniej wysokości oraz z różnymi problemami życiowymi. Upadłość konsumencka jest dla nich jednym wyjściem z tak skomplikowanej sytuacji.

Postępowanie upadłościowe składa się z trzech etapów. Ostatni etap postępowania to jest decyzja oddłużeniowa poprzez umorzenie zobowiązań bez planu spłaty lub plan spłaty zobowiązań. Wielu klientów nie posiada zdolności do regulowania swoich zobowiązań na III etapie postępowania upadłościowego.

Według art. 49116 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe: „Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli”.

Upadły nie jest w stanie dokonywać jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli z powodu złej sytuacji ekonomicznej oraz życiowej. Nasi Klienci bardzo często mają problemy psychiczne oraz fizyczne. Problemy te dotyczą depresji oraz załamań nerwowych, które są spowodowane zobowiązaniami, jakie klienci posiadają. Zobowiązania jakie posiadają klienci powodują u nich popadnięcie w problemy alkoholowe, bądź w inne uzależnienie.

Umorzenie zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli jest korzystne dla Upadłego. Jest to rozwiązanie, które pozwala zacząć Upadłemu żyć na nowo bez obowiązku realizowania ustalonego przez Syndyka Masy Upadłości i zatwierdzonego przez Sąd planu spłaty.

Podkreślić należy, że umorzenie postępowania upadłościowego względem konsumenta w trybie art. 49116 ust 1. ww. ustawy ma charakter uproszczony, którego skutkiem jest oddłużenie upadłego bez przeprowadzenia fazy likwidacji majątku i bez fazy planu spłaty. Odstąpienie od ustalenia planu spłaty, a zatem rezygnacja z istotnego stadium postępowania upadłościowego, powinno mieć charakter absolutnie wyjątkowy, gdy z uwagi na stan zdrowia upadłego, niedołężność, brak zdolności do pracy, w połączeniu z brakiem źródeł przychodów jest oczywiste, że upadły nie dokona jakichkolwiek spłat. (por. komentarz do art. 49116 Prawo upadłościowe, Adamus 2016, wyd.1, Legalis).” (Postanowienie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 15 grudnia 2017 r., sygn. akt: VIII Gz 190/17).

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z innymi wpisami dotyczącymi upadłości konsumenckiej zamieszczonymi na naszym blogu. Jeśli nasunęły się Państwu jakiekolwiek pytania związane z upadłością konsumencką prosimy o kontakt telefoniczny albo e-mail.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button