Czy w upadłości konsumenckiej można umorzyć zaległości wobec ZUS i Urzędu Skarbowego?

Czy w upadłości konsumenckiej można umorzyć zaległości wobec ZUS i Urzędu Skarbowego?

W ostatnim czasie w sprawy w kancelarii możemy zaobserwować fakt, że wzrasta liczba osób zadłużonych w ZUS i Urzędzie Skarbowym. Zaległości są bardzo wysokie i pojawia się pytanie czy jest możliwość ich oddłużenia.

Warto wyjaśnić, że instytucja upadłości konsumenckiej polega na redukcji lub umorzeniu zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w przypadku zaistnienia jej niezawinionej niewypłacalności.

Upadłość konsumencka pozwala na całkowite i legalne oddłużenie osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. W upadłości konsumenckiej istnieje również możliwość umorzenia zaległych zobowiązań wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.

Art. 491 21 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe wymienia katalog zamknięty zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu w postępowaniu upadłościowym. Pośród wymienionych tam zobowiązań nie podlegających umorzeniu nie znalazły się zaległości pochodzące z ZUSu czy Urzędu Skarbowego. Poza wymienionymi w powyżej przywołanym artykule, wszelkie inne zobowiązania konsumenta mogą zostać umorzone, niezależnie od tego, czy powstały w związku z prowadzoną uprzednio działalnością gospodarczą, czy też stanowiły tzw. długi konsumenckie.

Jednoznacznie można stwierdzić, że zaległości pochodzące z ZUSu, czy Urzędu Skarbowego, skoro nie znajdują się pośród powyższych przypadków mogą zostać umorzone w postępowaniu upadłościowym.

Zobowiązania o charakterze publicznoprawnym, czyli między innymi składki z ZUS podlegają umorzeniu na identycznych zasadach jak zobowiązania o charakterze prywatnoprawnym. Ustawa Prawo upadłościowe nie rozróżnia tutaj umorzenia zobowiązań w postępowaniu upadłościowym ze względu na charakter zobowiązań.

Ordynacja podatkowa przewiduje możliwość umorzenia zobowiązań w wypadku, gdy nie zostały one zaspokojone w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym (art. 67d. § 1 pkt 3) ordynacji podatkowej), ale mówi wyraźnie, że urząd skarbowy powinien wydać decyzję o umorzeniu tych zobowiązań, a nie że umorzenie następuje z urzędu. Przepisy dotyczące przedawnienia podatków w przypadku upadłości są bardzo podobne do przepisów dotyczących składek na ZUS (art. 70 ordynacji).

Sąd może również ogłosić upadłość konsumencką nawet w przypadku stwierdzenia, iż dłużnik zaniedbał swoich obowiązków podczas prowadzonej działalności gospodarczej lub wręcz celowo doprowadził do swojej trudnej sytuacji bowiem istnieją rozwiązania, które umożliwiają ogłoszenie upadłości takich osób. Są to tzw. klauzule słuszności i humanitaryzmu. Klauzule słuszności i humanitaryzmu polegają na tym, że sytuacja danej osoby jest przypadkiem szczególnym. Wyjątkowe okoliczności sprawy mogą wynikać np. ze złego stanu zdrowia, bądź podeszłego wieku dłużnika. Ocena należy do Sądu, który będzie indywidualnie oceniał każdą sytuację osoby, która składa wniosek. Każdy przypadek ma tu swoją własną specyfikę, którą bada się indywidualnie, nie istnieją sztywne reguły określone przepisami.

Upadłość konsumencka jest jedyną instytucją, która pozwala na całkowite oddłużenie osoby fizycznej. Warto skorzystać z tej możliwości i dać sobie szansę na nowe życie.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button