Kiedy sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Nasza Kancelaria cieszy się ogromną skutecznością w kwestii pozytywnych rozpatrzeń wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sądy. Zdarzają się jednak przypadki, w których sąd ma możliwość oddalenia wniosku, nawet jeżeli dłużnik jest niewypłacalny. Poniżej przedstawimy Państwu najważniejsze negatywne przesłanki, przez które sąd oddali wniosek dłużnika.

– Zgodnie z art. 12a Prawa upadłościowego sąd ma obowiązek oddalić wniosek, gdy istnieje spór między stronami postępowania. Sąd upadłościowy nie może przecież zastępować organu właściwego w kwestii rozpoznania sporu. Dłużnik ma natomiast prawo zrezygnowania ze statusu sporności wierzytelności i złożenia wniosku o ogłoszenie własnej upadłości.

– Sąd oddali również wniosek, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów. Istotą procesu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jak najpełniejsze zaspokojenie wierzycieli w niekorzystnej sytuacji. Jeżeli zatem majątek osoby zadłużonej nie wystarcza na zaspokojenie kosztów procesu, wtedy sąd ma prawo mniemać, że tym bardziej nie wystarczy on na pokrycie potrzeb wierzycieli.

– Oddalenie wniosku nastąpi w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, w pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

– Jeżeli dłużnik istotnie zwiększył stopień swojej niewypłacalności umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa. Sąd upadłościowy winien badać tzw. moralność płatniczą dłużnika. Nie powinien korzystać z instytucji oddłużenia dłużnik, który celowo się zadłuża, a następnie nie jest w stanie zaspokoić wierzycieli (komentarz do art. 491 4 PrUpad red. Adamus 2017, wyd. 2/R. A., L.).  W tym przypadku nie są brane pod uwagę ani względy słuszności, ani względy humanitarne.

– W okresie 10 lat przed dniem złożenia wniosku, względem dłużnika toczyło się już postępowanie upadłościowe, które zakończyło się całościowym lub częściowym oddłużeniem.

– Dłużnik, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, podał tam fałszywe lub niepełne informacje, które nakreśliły błędny stan faktyczny w oczach sądu.

– Czynności, które dłużnik podjął przed złożeniem wniosku zostały uznane za działania z pokrzywdzeniem wierzycieli. Sąd nie może więc uznać wniosku, który propagowałby złą wiarę u konsumentów.

Procedura ogłoszenia upadłości konsumenckiej wymaga czujności ze Strony profesjonalnego pełnomocnika. Konieczne jest bowiem sporządzanie licznych pism stanowiących odpowiedzi na wezwania Sądu, uczestnictwo w rozprawach oraz kontakt z Sądem, a w późniejszym etapie również z Syndykiem Masy Upadłości. Z tego powodu, zalecamy kontakt ze specjalistą, który upewni się, że żadna z powyżej wymienionych przesłanek nie zachodzi, a wniosek dłużnika może zostać rozpatrzony pozytywnie przez Sąd.
Zachęcamy do indywidualnych spotkań w Kancelarii Bona Artis w tej sprawie. Z przyjemnością odpowiemy na dodatkowe pytania.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button