Narastanie zadłużenia w toku egzekucji
Na kanwie spraw które napływają do Kancelarii niekiedy wyłania się problem z którym boryka się wielu dłużników, mianowicie zadłużenia które wzrasta pomimo toczącego się przed komornikiem postępowania egzekucyjnego.
Dzieje się tak z powodu z powodu niefortunnej regulacji zawartej w art. 1025 §1 Kodeksu Postępowania Cywilnego, który stanowi, iż z kwoty uzyskanej w drodze egzekucji w pierwszej kolejności zaspokaja się koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym. Wspomniane uregulowanie nie wpływa co prawda na wysokość kosztów egzekucyjnych – gdyż te są stałe – jednak sprawia iż niejednokrotnie, w celu usprawnienia egzekucji, dochodzi do sprzedaży majątku dłużnika po cenie o wiele niższej od wartości rynkowej. Niekiedy naliczające się wciąż odsetki dorównują uzyskanej w drodze licytacji kwocie, w efekcie czego dłużnik pozostaje z takim samym długiem, pozbawiony przy tym istotnego składnika majątku.
Nagminną praktyką w przypadku niespłacanych długów jest także ich wielokrotna sprzedaż pomiędzy firmami windykacyjnymi w drodze cesji wierzytelności. Każda taka operacja generuje dodatkowe koszty, które przerzucane są na dłużnika i zaliczane w poczet głównej należności. Uwolnienie się od narastających w ten sposób długów w drodze egzekucji komorniczej w większości przypadków jest niemożliwe, co dobitnie pokazuje praktyka Kancelarii.
Ratunkiem w sytuacji lawinowo narastającego zadłużenia jest instytucja upadłości konsumenckiej. Wstrzymuje ona naliczanie odsetek już od zapoczątkowania procedury, umożliwia także dłużnikowi szerszy udział w procesie likwidacji jego majątku, a jej celem jest przede wszystkim oddłużenie.
Będąc w ciężkiej sytuacji w związku z zadłużeniem warto zasięgnąć pomocy doświadczonego pełnomocnika, który obok obiektywnego spojrzenia na sytuację oferuje szeroką wiedzę popartą długą praktyką prawniczą.
Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:
telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl