Niewypłacalność restauracji i kawiarni, a oddłużenie w upadłości konsumenckiej

Koronawirus uderzył w Polsce w mały biznes. Odwołane eventy i mniej ludzi w restauracjach o kilkadziesiąt procent. Drastycznie spadające obroty kawiarni i restauracji. Groźba koronawirusa mocno uderzyła w usługi gastronomiczne. Szczególnie w miastach turystycznych, kulturalnych, które od kilku lat mocno stawiają także na organizację różnego rodzaju kongresów, konferencji i innych eventów. Jak mówią eksperci, odwołanie wszystkich tych wydarzeń mocno odbije się na lokalnej branży, która rocznie przynosi miastu grubo ponad miliard złotych.

Przykro patrzeć jak w lubianej kawiarni zamiast standardowej oferty i tłumu Klientów jest pusto. Pomimo zniesienia obostrzeń wielu właścicieli kawiarni i restauracji zmaga się z utratą płynności finansowej i grożącym im brakiem wypłacalności.

Ponowne otwarcie kawiarni i restauracji, które miało przywrócić nas do normalności nie okazało się jednak takie cudowne. Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Poprzez zamknięcie dostępu do usług branża gastronomiczna doznała potężnego kryzsu.

Zadłużenie z powodu niezapłaconych często sięgających rzędu kilku tysięcy złotych czynszów za lokal oraz zaległych pensji dla pracowników spędza sen z powiek wielu przedstawicielom branży gastronomicznej.

Co można zrobić w przypadku lawinowo rosnącego zadłużenia kawiarni lub restauracji?

Rozwiązaniem dla zadłużonego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Czy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może ogłosić upadłość konsumencką?

Tak. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może ogłosić upadłość konsumencką.

Nowelizacja ustawy prawo upadłościowe weszła w życie 24 marca 2020 roku. Przedsiębiorca będzie mógł ogłosić upadłość konsumencką jeśli nie doprowadził do swojej niewypłacalności w sposób celowy.

Co zyska przedsiębiorca ogłaszając upadłość konsumencką?

  • Pełne oddłużenie,
  • Umorzenie z mocy prawa postępowania egzekucyjnego,
  • Brak komorników i telefonów z firm windykacyjnych,
  • Zawieszenie postępowań przedsądowych,
  • Brak naliczania dalszych odsetek;
  • Odbudowanie relacji,
  • Odzyskanie radości życia.

Warto zaznaczyć, że po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej postępowania egzekucyjne ulegają umorzeniu. Przeczytaj: Umorzenie postępowania egzekucyjnego po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Należy również podkreślić, że przedsiębiorcy ostatecznie doczekali się zrównania swojej sytuacji z konsumentami także na gruncie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Przepis dotychczas zarezerwowany dla konsumentów przewidywał możliwość wydzielenia upadłemu oraz członkom jego rodziny środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Zmiana była konieczna z uwagi na nieuzasadniony brak uprawnienia w stosunku do jednoosobowych przedsiębiorców. Szczególnie, że chodzi o znaczne kwoty, w zależności od ilości członków rodziny upadłego oraz położenia nieruchomości, które wahają się od 30 do nawet 60 tysięcy złotych.

Upadłość konsumencka jest realną szansą na całkowitego oddłużenie dla konsumenta oraz przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Warto skorzystać z tej możliwości i rozpocząć życie bez długów, to naprawdę możliwe.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button