Plan spłaty wierzycieli i jego wykonanie we właściwym postępowaniu upadłościowym

W postępowaniu upadłościowym można wyróżnić trzy zasadnicze etapy:

  • likwidacja majątku upadłego,
  • plan spłaty wierzycieli,
  • umorzenie zobowiązań upadłego niespłaconych w skutek dwóch pierwszych etapów postępowania upadłościowego.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu jeden z najważniejszych etapów postępowania w przedmiocie upadłości konsumenckiej, jakim jest plan spłaty wierzycieli. Określa on zakres oraz termin spłacania przez upadłego zobowiązań, których nie udało się uregulować w pierwszej części procedury, jaką jest faza likwidacyjna. Następuje on w momencie zakończenia czynności podejmowanych przez syndyka, zrealizowaniu końcowego planu podziału środków osiągniętych w wyniku zgromadzenia majątku upadłego oraz zaakceptowaniu listy wierzytelności. Właściwym organem do ustalenia planu spłaty wierzycieli jest sąd. Po wysłuchaniu upadłego, syndyka oraz wierzycieli określa czas trwania planu spłaty i miesięczną kwotę wpłat. W świetle art. 370a ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawa upadłościowego: ,,W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd ustala, czy upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, oraz określa, w jakim zakresie i okresie, nie dłuższym niż trzydzieści sześć miesięcy, upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności a niewykonane w toku postępowania upadłościowego na podstawie planów podziału oraz jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli’’.

Zgodnie z brzmieniem w/w normy prawnej plan spłaty wierzycieli nie może być dłuższy niż 36 miesięcy. Określając wysokość miesięcznych wpłat sąd bierze pod uwagę sytuację finansową upadłego:

  • zarobki upadłego,
  • obowiązek utrzymania upadłego oraz osób, które są na jego utrzymaniu, uwzględniając ich potrzeby mieszkaniowe.

Należy jednak pamiętać o tym, iż nie jest to wiążące dla organu orzekającego. W postanowieniu organ wskazuje, jaka część wierzytelności powstała przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po zrealizowaniu planu spłaty wierzycieli. Wyjątkowo, w przypadku gdy sytuacja upadłego nie pozwala mu zrealizować żadnych spłat w zakresie planu spłaty wierzycieli sąd może wydać decyzję o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty. Na postanowienie w zakresie ustalenia planu spłaty wierzycieli, a także umorzeniu zobowiązań upadłego bez uprzedniego ustalania w/w planu przysługuje zażalenie.

Po zrealizowaniu planu spłaty przez upadłego właściwy organ wydaje postanowienie w przedmiocie stwierdzenia wykonania planu spłaty wierzycieli oraz umarza wierzytelności upadłego powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości, które nie zostały spłacone w ramach w/w planu spłaty. Postępowanie upadłościowe kończy wydanie postanowienia w tym zakresie.

Upadłość konsumencka jest realną szansą na całkowite oddłużenie dla konsumenta oraz przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Warto skorzystać z tej możliwości i rozpocząć życie bez długów, to naprawdę możliwe. Jeżeli znaleźli się Państwo w takiej sytuacji, zachęcamy do kontaktu z Naszą Kancelarią.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button