Prawa i obowiązki Upadłego wynikające z art. 57 Ustawy Prawo upadłościowe

Prawa i obowiązki Upadłego wynikające z art. 57 Ustawy Prawo upadłościowe

Jak wskazuje art. 185 ustawy Prawo upadłościowe jako Upadłego należy rozumieć osobę (zarówno fizyczną, jak i prawną), wobec której wydane zostało wydane postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Przepis ten stanowi również o tym, że „Ogłoszenie upadłości nie ma wpływu na zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych upadłego” co oznacza, że ogłoszona upadłość nie skutkuje utratą prawa do zawierania umów cywilnoprawnych bądź składania innych prawnie wiążących oświadczeń woli. Upadły traci natomiast z dniem ogłoszenia upadłości prawo do zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim, może on natomiast zarządzać mieniem innych osób, np. działając w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kolejnym skutkiem ogłoszenia upadłości odnoszącym się do majątku dłużnika są obowiązki wynikające z art. 57 ustawy, do których należą m.in.:

  • obowiązek wskazania i wydania syndykowi całego swojego majątku,
  • wydanie syndykowi dokumentów dotyczących działalności Upadłego, a także majątku, rozliczeń i korespondencji,
  • udzielenie sędziemu-komisarzowi oraz syndykowi wszelkich informacji i potrzebnych wyjaśnień dotyczących swojego majątku.

Nie zastosowanie się przez Upadłego do obowiązku wydania całego swojego majątku może skutkować odpowiedzialnością karną za przestępstwo udaremnienia lub uszczuplenia zaspokojenia wierzycieli. (art. 300 par. 2 kodeksu karnego) Następnym skutkiem odnoszącym się bezpośrednio do osoby Upadłego może być ograniczenie przez Sędziego-komisarza swobody przemieszczania się Upadłego, na skutek wydania postanowienia o zakazie opuszczania terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bez jego zezwolenia.

W ustawie możemy również odnaleźć przepisy, których chronią interes Upadłego. Zaliczyć do nich możemy m.in.:

  • możliwość zawarcia z wierzycielami układu w celu dokonania restrukturyzacji,
  • dostęp do akt oraz możliwość składania skargi na czynności syndyka,
  • możliwość zarządzania majątkiem nie wchodzącym do masy upadłości.

Jako majątek nie wchodzący do masy upadłości należy rozumieć mienie wyłączone od egzekucji (art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego) w skład którego wchodzi m.in.:

  • niezbędne przedmioty użytkowania domowego,
  • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika,
  • przedmioty potrzebne do nauki,
  • produkty lecznicze,
  • pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty.

Przepisy polskiego prawa upadłościowego zawierają szereg regulacji, których celem jest przeprowadzenie postępowania w sposób sprawny i zapewniający zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu. Dłużnik decydując się krok w postaci ogłoszenia upadłości oprócz szeregu korzyści takich jak m.in. możliwość wyjścia ze spirali zadłużenia, które generują szereg problemów.

Podkreślić pragniemy, iż Nasz Kancelaria specjalizuje się sprawami z zakresu upadłości konsumenckiej, mamy za sobą lata doświadczeń w zakresie pomocy dłużnikom. Na przestrzeni ostatnich lat z sukcesem przeprowadziliśmy setki postępowań upadłościowych, dzięki czemu poprawiliśmy komfort życia naszych klientów. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego albo osobistej wizyty w Kancelarii.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button