Wygaśniecie decyzji o pozwoleniu na budowę i co dalej?

W Naszej Kancelarii coraz częściej zadawane są pytania przez Klientów, które dotyczą wygaśnięcia decyzji o pozwolenie na budowę.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy Prawo budowlane decyzja o pozwolenie na budowę wygasa z mocy prawa, jeżeli budowa została nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, kiedy decyzja stała się ostateczna.

Wygaśniecie decyzji o pozwoleniu na budowę to instytucja nadzwyczajna określona w art. 162 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego: Organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja:

  1. stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony;
  2. została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku, a strona nie dopełniła tego warunku.

W momencie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę rozpoczęcie budowy jest samowolą budowlaną a inwestor traktowany jest jak podmiot, który prowadzi roboty budowlane bez pozwolenia. Nowa decyzja o pozwoleniu na budowę albo decyzja o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych wydawana jest w przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Inwestor aby konturować budowę musi złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek składany jest na formularzu urzędowym. Ustawa Prawo budowlane art. 33 pkt. 2 określa jakie załączniki muszą być dołączone do wniosku by uzyskać pozwolenie na budowę.

Do wniosku powinny być dołączone następujące dokumenty:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego razem z wymaganymi opiniami, uzgodnieniami i sprawdzeniami,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • postanowienie o uzgodnieniu z właściwym organem administracji architektoniczno-budowlanej projektowanych rozwiązań w zakresie, o którym mowa w art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo budowlane
  • specjalistyczną opinię, o której mowa w art. 33 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane.

Wniosek, który nie posiada braków formalnych rozpatrywany jest przez organ administracji architektoniczno – budowlanej.

Resumując, wygaśniecie decyzji o pozwoleniu na budowę powoduje, że jeśli inwestor chce kontynuować budowę musi złożyć nowy wniosek o pozwolenie na budowę.

Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę zawsze warto skonsultować się z prawnikiem.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button