Z czym się wiąże ogłoszenie upadłości konsumenckiej względem niewypłacalnego Dłużnika?

W mediach społecznościowych odnaleźć można wiele mitów, które powstały wokół tematu upadłości konsumenckiej. W internecie odnaleźć można informacje że upadłość konsumencka wiąże się z koniecznością sporządzania licznych sformalizowanych pism kierowanych do Sądu czy też na późniejszym etapie do Syndyka Masy Upadłości. Wskazać należy, iż z tym stwierdzeniem można się zgodzić, jednak nie zawsze obowiązek sporządzania pism należeć musi do Dłużnika. Postępowanie upadłościowe nie musi być skomplikowane jeżeli prowadzone będzie przez profesjonalistę.

Błędne informacje dotyczące upadłości konsumenckiej

Wśród wielu informacji, które odnaleźć można w mediach na pierwszy plan wysuwa się stwierdzenie, iż upadłość to instytucja kierowana do osób, których zarobki umożliwiają wykonywanie planu spłaty dokonane na właściwym etapie postępowania upadłościowego. Jest to informacja błędna ze względu na fakt, iż upadłość konsumencka umożliwia osobom, które spełniają odpowiednie przesłanki na złożenie do Sądu w trakcie trwania postępowania stosownego wniosku o umorzenie wierzytelności w całości bez dokonywania planu spłaty wierzycieli. Z doświadczenia pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy, iż osób, które znajdują się bardzo ciężkiej sytuacji materialnej, w wielu przypadkach powstałej niezależnie od nich jest bardzo wiele. Kolejną informacją, którą odnaleźć można w mediach jest fakt, iż upadłość konsumencka jest dostępną procedurą oddłużeniową jedynie dla osób fizycznych, które nie prowadziły działalności gospodarczej. W tym miejscu wskazać należy, iż nowelizacja przepisów prawa upadłościowego z marca bieżącego roku otwiera również drogę do skorzystania z instytucji oddłużeniowej przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Decyzja Dłużnika o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

W momencie, w którym zdecydują się Państwo na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej warto zastanowić się nad tym czy nie warto powierzyć swojej sprawy w ręce profesjonalisty, który posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań upadłościowych. Należy przy tym dodać, iż postępowanie upadłościowe składa się bowiem z trzech etapów. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Musi on zostać sporządzony na urzędowym formularzu, a także odpowiadać wszelkim wymogom formalnym. W przypadku uchybienia temu obowiązkowi wniosek może zostać przez Sąd zwrócony co wydłuży procedurę. Warto więc posiadać w tym zakresie wiedzę. Kolejny etap postępowania upadłościowego otwiera moment wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Zachęcamy Państwa do lektury naszych pozostałych wpisów, które to w wyczerpujący sposób przedstawiają na czym dokładnie polega ten etap postępowania. Trzecim etapem postępowania upadłościowego jest możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Ogłoszenie upadłości i co dalej?

W chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej względem niewypłacalnego Dłużnika zarządcą masy upadłości staje się Syndyk Masy Upadłości wyznaczony przez Sąd. Co to takiego jest masa upadłości? Jest to ogół zbywalnych praw majątkowych przysługujących Upadłemu przeznaczonych do zaspokojenia wierzycieli. Masa upadłości powstaje z dniem wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości i jest ściśle związana z osobą Upadłego. W momencie wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Dłużnik staje się osobą wolną od wszelkich toczących się wobec niego postępowań egzekucyjnych i sądowych. Z czasem odzyskuje on wiarę w siebie i nadzieje na lepsze jutro.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button