Zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej, a upadłość konsumencka

Często spotykamy się w Naszej Kancelarii z osobami, które w przeszłości prowadziły działalności gospodarczą i na skutek jej prowadzenia utraciły płynność finansową. Z całą pewnością upadłość konsumencka służąca oddłużaniu osób nieprowadzących działalności gospodarczej jest prostsza i tańsza niż upadłość przedsiębiorcy. Należy wskazać, iż instytucja upadłości konsumenckiej również pozwala na umorzenie zobowiązań finansowych w związku z zaistniałym stanem niewypłacalności, spowodowanym prowadzeniem w przeszłości przez dłużnika działalności gospodarczej.

Czy po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej można ogłosić upadłość?

Skuteczność złożenia wniosku o upadłość konsumencką jest uzależniona od postępowania samego dłużnika. Szczególną uwagę zwraca się na sam moment wystąpienia niewypłacalności oraz działania podejmowane przez osoby zarządzające firmą, których obowiązkiem jest złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa w ustawowym terminie od zaistnienia stanu niewypłacalności.

Nowelizacja z dnia 24 marca 2020 r.

Wraz z nowelizacją z dnia 24 marca 2020 r. przyszło ułatwienie polegające na możliwości złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej byłych przedsiębiorców. Nowelizacja ta wprowadziła zasadę, która określa, iż dłużnik może złożyć wniosek o upadłość konsumencką już następnego dnia po jej wykreśleniu z właściwego rejestru. Zmiana ta wpłynęła na poprawę sytuacji byłego przedsiębiorcy, ponieważ przed nowelizacją był zobowiązany do rocznego wstrzymania się od wykreślenia z rejestru przedsiębiorców ze złożeniem wniosku o upadłość konsumencką. Co oznacza, iż osoba chcąca złożyć wniosek o upadłość osoby fizycznej, powinna najpierw wykreślić swoją działalność z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a następnie złożyć wniosek o umożliwienie jej oddłużania w odpowiednim sądzie.

Może się zdarzyć tak, że przedsiębiorca nie złoży wniosku o upadłość, bądź też złoży wniosek o upadłość przedsiębiorcy nie dochowując ustawowego terminu, co skutkuje niemożnością starania się o upadłość konsumencką, zdarza się jednak tak, że niespełnienie obowiązku wcale nie wyklucza ogłoszenia upadłości konsumenckiej, bowiem sąd może kierować się względami słuszności i humanitaryzmu, na które Dłużnik powinien powołać się we wniosku o upadłość konsumencką. Samo niedochowanie terminu przewidzianego w ustawie do złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy powoduje szereg negatywnych konsekwencji.

Jakie są zatem negatywne konsekwencje przekroczenia terminu lub niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Pierwsza konsekwencja widnieje już w art. 21 ust. 3 Pr. up. odnosząc się do ponoszenia szkody w związku z niedochowaniem terminu. Podmioty, które są zobowiązane do złożenia wniosku mogą uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli okaże się, że nie ponoszą winy lub m. in. wykażą, że w terminie przewidzianym na złożenie wyżej wymienionego wniosku otwarto postępowanie restrukturyzacyjne.

Koleją istotną konsekwencją odnoszącą się do odpowiedzialności członków spółki zarządu za zobowiązania powstałe w związku z prowadzeniem sp. z o.o. na mocy art. 299 KSH.
Trzecim przykładem odpowiedzialności za niezgłoszenie wniosku o upadłość sp. handlowej w terminie, wskazuje art. 586 KSH odnoszący się do podlegania grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Należy mieć na uwadze, iż negatywnych konsekwencji przekroczenia terminu złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy lub niezłożenia tego wniosku jest szereg innych. Należy więc uznać, iż konsekwencje te są dolegliwe. Dlatego też warto korzystać z pomocy profesjonalnych pełnomocników, którzy są w stanie określić właściwy moment do złożenia wniosku o upadłość, przygotować wniosek spełniający wymogi formalne oraz reprezentować Dłużnika przed Sądem w postępowaniu upadłościowym.

Wyjście z bankructwa

Instytucja upadłości coraz częściej staje się jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na wyjście ze spirali zadłużenia dla osoby fizycznej która utraciła płynność finansową. Należy podkreślić, iż z chwilą ogłoszenia upadłości, były przedsiębiorca zostaje oddłużony nie tylko z zobowiązań wynikających ze sfery prywatnej, ale i zobowiązań związanych z działalnością gospodarczą do których należą m. in. zobowiązania podatkowe, zobowiązania wynikające ze składek odnoszących się do ubezpieczenia społecznego.

Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Bona Artis, której niezawodny zespół pomoże w przeprowadzeniu procedury oddłużeniowej.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button