Zmiana wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej

Zmiana wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej

W praktyce Kancelarii zdarzały się przypadki klientów występujących do zarządu spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej z wnioskami o umożliwienie trwałej zabudowy tarasu lub balkonu. Osoby takie niejednokrotnie nie mogą dojść do porozumienia z zarządem w kwestii przejścia procedury legalizacji inwestycji.

Przyczyna takiej sytuacji nie jest oczywista, przede wszystkim trwała zabudowa balkonu lub tarasu oznacza powiększenie metrażu lokalu, ten z kolei ma wpływ na udział w części wspólnej nieruchomości – gruncie na którym budynek jest umiejscowiony oraz obiektach takich jak korytarze czy klatki schodowe. Zgodnie z art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1048) udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. W związku z tym przyłączenie w poczet mieszkania np. balkonu – interpretowanego przez orzecznictwo Sądu Najwyższego jako części wspólnej nieruchomości – doprowadzi do zaburzenia opisanych wyżej proporcji.

Wobec powyższego udzielenie zgody na trwałe zabudowanie balkonu doprowadzi do zmiany wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej, co zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5a Ustawy o własności lokali stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu i wymaga do jej podjęcia przez zarząd uchwały właścicieli lokali wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielającej zarządowi pełnomocnictwa do zawierania właściwych umów. Ponadto, w przypadku wyrażenia ww. zgody przez właścicieli lokali do zmiany wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej potrzebny będzie wpis w księdze wieczystej – dokonać takowego może notariusz na podstawie sformułowanego w formie aktu notarialnego protokołu z walnego zgromadzenia na którym została podjęta uchwała w przedmiocie wyrażenia wymaganej zgody.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button