Co dzieje się z postępowaniem egzekucyjnym w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Do naszej Kancelarii zgłaszają się osoby, które mają zobowiązania wobec wielu wierzycieli. Pojawiają się problemy z ich uregulowaniem, co powoduje, iż w stosunku do dłużnika zostają wszczęte postępowania egzekucyjne. W momencie otrzymania pierwszego dokumentu od komornika, klienci zwracają się do Kancelarii z pytaniem: „czy istnieje jakieś rozwiązanie na umorzenie egzekucji komorniczych”? Odpowiedź znajduje się w artykule. Zapraszamy do lektury.

Egzekucja komornicza to ostatni etap procesu windykacyjnego. Do egzekucji komorniczych dochodzi w momencie, kiedy dłużnik uchyla się od regulacji ciążących na nim zobowiązań.

Pojęcie umorzenia postępowań egzekucyjnych może zostać zdefiniowane w prosty sposób, gdyż jest to zakończenie postępowania bez zaspokojenia wierzyciela. Cała procedura kończy się pomimo braku spłaty zobowiązania. Umorzenie następuje automatycznie w momencie uprawomocnienia się postanowienia o upadłości konsumenckiej wydanego przez właściwy Sąd. Określa się to mianem umorzenia ipso iure, czyli z mocy samego prawa.

W artykule 146 ust 1 i 3 ustawy Prawo upadłościowe:  „Postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości, jeżeli przybicia prawomocnie udzielono przed ogłoszeniem upadłości, a nabywca egzekucyjny wpłaci w terminie cenę nabycia” oraz „Po dniu ogłoszenia upadłości niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego, z wyjątkiem zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych oraz roszczeń o rentę z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz o zamianę uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę”.

Zgodnie z regulacjami, które zostały wskazane powyżej po dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz wykonywanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego, z wyjątkiem:

  • roszczeń alimentacyjnych;
  • roszczeń o rentę z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolność do pracy, kalectwa lub śmierci;
  • roszczeń o zamianę uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.

Postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Postanowienie Sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, które ulega uprawomocnieniu stanowi narzędzie, które pozwala na pewnego rodzaju „zwolnienie” Dłużnika od czynności związanych z prowadzonym wobec niego postępowaniem egzekucyjnym, które często polega na obowiązkowym stawiennictwie u komornika i wielu kwestii, które niejednokrotnie przysparzają osobie będącej objętą egzekucją wielu zobowiązań względem wykonawcy postępowania egzekucyjnego.

Jeśli nasunęły się Państwu jakieś pytania odnośnie upadłości do zapraszamy do skontaktowania się z Kancelaria Bona Artis, której niezawodny zespół odpowie na Państwa pytania.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button