Czy zadłużenie powstałe w ZUS może zostać umorzone w postępowaniu upadłościowym?
Dotychczasowa praktyka pracy w Kancelarii Radcy Prawnego obrazuje, iż ogromna grupa osób posiadających zobowiązania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, szuka możliwości rozwiązania ciężkiej sytuacji materialnej w jakiej się znaleźli w tym rozpatruje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W wyniku niezależnych od Dłużników sytuacji i działań osób trzecich, często nieuregulowane składki ZUS czy niepłacone podatki, mogą doprowadzić do znaczących rozmiarów zadłużenia oraz popadnięcia w spiralę długów. Mając na uwadze ustawę Prawo upadłościowe należy odpowiedzieć na pytanie czy zaległości w ZUS-ie mogą zostać umorzone. W tym miejscu warto również wskazać, iż postępowanie upadłościowe to wieloetapowa procedura, zachęcamy Państwa do lektury Naszych pozostałych artykułów, które krok po kroku wskazują na czym polega procedura oddłużeniowa.
Ustawa Prawo upadłościowe
Art. 491²¹ prawa upadłościowego, enumeratywnie wymienia zobowiązania, które nie mogą zostać umorzone w trakcie postępowania upadłościowego.
Cytując wyżej wymienioną ustawę należy wskazać, że „Nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.”
Wyliczenie wskazanie powyżej to katalog zamknięty, fakt ten oznacza, że wierzytelności w nim niewymienione, mogą zostać umorzone w postępowaniu upadłościowym, a co z tym idzie zobowiązania publicznoprawne m. in. nieopłacone składki w ZUS-ie czy też nieuregulowane podatki, mogą zostać umorzone w ramach postępowania upadłościowego.
Zaległości zobowiązaniowe samozatrudnionego w ZUS a upadłość konsumencka
Mając na uwadze nowelizację z marca 2020 roku, należy wskazać, iż przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zostali zrównani z konsumentami, w stosunku do procedury postępowania upadłościowego, a co za tym idzie, inne niż wymienione wierzytelności w art. 491²¹, niezależnie czy powstały w związku z prowadzoną działalnością czy stanowiły długi konsumenckie mogą zostać umorzone. Należy mieć na uwadze, że umorzenie zaległości wynikających z wierzytelności w ZUS, prowadzą do rozpoczęcia nowego życia oraz uwolnienia się ze spirali zadłużenia.
Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego bądź osobistego w siedzibie naszej Kancelarii Bona Artis. Gwarantujemy wysoką jakość usług, doświadczenie, rzetelność oraz skuteczność w postępowaniach upadłościowych.
Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:
telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl