Dług w ZUS a całkowite oddłużenie w upadłości konsumenckiej

W związku z zaistniałą sytuacją związaną z wystąpieniem światowej epidemii, która szczególnie dotkliwie odbija się względem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, wielu z nich szuka różnych rozwiązań prawnych, które mają pomóc w rozwiązaniu trudnej sytuacji materialnej w jakiej się znaleźli. W obecnym czasie instytucje państwowe takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferują tzw. świadczenia postojowe.

Czym są świadczenia postojowe ?

Celem przyznawania świadczeń postojowych jest redukcja oraz zapobieganie dalszym stratą związanym z ograniczonym zakresem wykonywania usług i prowadzenia działalności gospodarczych przed przedsiębiorców.

Kto może skorzystać ze świadczenia postojowego?

  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby wykonujące pracę zarobkową na podstawie umowy agencyjnej, umowy o dzieło, umowy zlecenie, innej umowy o świadczenie usług.

Warto również wskazać, iż inną możliwością prawną z jakiej mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej jest instytucja upadłości konsumenckiej. W wielu bowiem przypadkach osoby wykonujące dotychczas pracę na podstawie wskazanych wyżej umów zostały pozbawione jakichkolwiek dochodów, które stanowiły do tej pory podstawę do opłacania bieżących wydatków, ale również innych wymagalnych zaległości finansowych. W obecnym czasie istnieje również nowa możliwość prawna wprowadzona dzięki nowelizacji przepisów Prawa upadłościowego. Istnieje możliwość zawarcia tzw. „układu konsumenckiego”, który daje szanse na redukcję lub umorzenie zobowiązań dzięki porozumieniu z wierzycielami. Możliwość zawarcia układu konsumenckiego warunkuje złożenie odpowiedniego wniosku do właściwego Sądu.

Jaka jest wysokość świadczenia postojowego?

Przepisy prawa stanowią, iż świadczenie postojowe wynosi 80 procent minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje od 2020 roku.

Jak należy złożyć wniosek, aby uzyskać pomoc ?

Wniosek skutkujący otrzymaniem wsparcia finansowego ze strony państwa można złożyć za pomocą:

  • drogi elektronicznej przez PUE ZUS,
  • drogi elektronicznej przez PUE ZUS za pośrednictwem strony internetowej gov.pl,
  • za pośrednictwem Poczty Polskiej,
  • osobiście w placówce ZUS ( ze względu na sytuację jaka panuje w obecnym czasie, wniosek należy wrzucić do skrzynki umieszczonej przed budynkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

Przedmiotowy wniosek musi spełniać warunki formalne szczegółowo wskazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wśród nich wyróżnić należy:

  • dane osoby uprawnionej;
  • dane zleceniodawcy, albo zamawiającego;
  • a także inne dane, które potwierdzić mają prawo do przyznania świadczenia.

Podkreślenia wymaga fakt, iż świadczenie postojowe ze względu na swój wyjątkowy charakter nie podlega opodatkowaniu.

Skutki jakie niesie za sobą pandemia koronawirusa odczuwalne będą dla wielu przedsiębiorców jeszcze przez długie miesiące po jej ustaniu. Warto znać rozwiązania prawne, które pozwolą na choćby minimalną pomocą w tych trudnych dla wszystkich czasach. Zapraszamy do lektury naszego bloga o upadłości konsumenckiej, zamieszczamy na nim treści, które pozwalają na zapoznanie się z nowelizacjami prawa, a także na bieżącą ich znajomość.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button