Formy zakończenia postępowania upadłościowego

W dzisiejszym poście przedstawimy Państwu sposoby zakończenia procedury oddłużenia osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Podstawą ogłoszenia upadłości w prawie polskim jest niewypłacalność. Jest to jedyna istniejąca przesłanka umożliwiająca podmiotom ogłoszenie upadłości. Przyjmuje się, że niewypłacalność oznacza trwałą utratę zdolności do regulowania swoich zobowiązań.

Na wstępie należy podkreślić, że pierwszoplanowym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie osoby fizycznej. Zaspokojenie roszczeń, czyli inaczej żądań wierzycieli, ma nastąpić dopiero wtedy, gdy jest to możliwe – co wskazuje jednoznacznie na to, iż zaspokojenie wierzycieli może nastąpić, ale nie musi.

Syndyk Masy Upadłości podczas przygotowania do postępowania sądowego przekazuje właściwemu sądowi informacje, które mogą doprowadzić do jednej z poniższych opcji:

  • planu spłaty wierzycieli,
  • odmowy planu spłaty,
  • umorzenia zobowiązań bez planu spłaty ze względu na trwałą niezdolność dłużnika do dokonywania jakichkolwiek wpłat,
  • warunkowego umorzenia planu spłaty ze względu na okresową niezdolność dłużnika do realizacji spłat.

Plan spłaty wierzycieli

Podstawową rolą planu spłaty jest ustalenie zakresu i czasu spłacania przez upadłego zobowiązań, których nie udało się zaspokoić w fazie likwidacyjnej.

Sąd wskaże zobowiązania i ich wysokość, które dłużnik ma spłaca przez kolejne lata. Po zakończeniu realizacji planu spłaty przez dłużnika, sąd stwierdza wykonanie planu spłaty wierzycieli i umarza zobowiązania dłużnika, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości, a nie zostały spłacone w ramach planu spłaty i środków uzyskanych ze sprzedaży majątku dłużnika. Kończy to postępowanie upadłościowe.

Umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli

Umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli będzie miało miejsce gdy sąd stwierdzi, iż sytuacja osobista upadłego dłużnika w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie oraz swojej rodziny. Wynika to z art. 49116 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo Upadłościowe.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w sytuacji umorzenia zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzyciela sąd obciąża Skarb Państwa tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania.

Aby skutecznie ubiegać się o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat należy złożyć odpowiedni wniosek, a w nim przedstawić swoją trudną sytuacje osobistą, rodzinną, zdrowotną i finansową oraz przedstawić bieżące wydatki, które są ponoszone celem zapewnienia minimum egzystencji. Należy również przedstawić swoje możliwości zarobkowe.

W każdym przypadku upadłości konsumenckiej należy dogłębnie pochylić się nad sytuacją osobistą upadłego. Jeśli to tylko możliwe warto ułatwić osobie fizycznej oddłużenie się, dzięki któremu będzie mogła powrócić do normalnego funkcjonowania. Każdy zasługuje na „drugą szansę”, a to czy zostanie ona prawidłowo wykorzystana, zależy od każdego z nas indywidualnie.

Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Bona Artis, której niezawodny zespół pomoże w przeprowadzeniu procedury oddłużeniowej.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button