Ile to jeszcze będzie trwać? Najczęściej zadawane pytanie od klientów Kancelarii Bona Arits
W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przybliżyć ile orientacyjnie trwa całe postępowanie upadłościowe, bowiem jest to jedna z najbardziej kluczowych kwestii dla każdego z naszych Klientów.
W pierwszej kolejności zacząć należy od tego, iż decydując się na złożenie wniosku o upadłość konsumencką trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przy znacznym zadłużeniu, ciągłych wezwaniach do zapłaty i telefonach od windykatorów chcielibyśmy uzyskać oddłużenie jak tylko szybko się da. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę całą masę czynników, które wpływają na długość postępowania.
Nasi Klienci wiedzą, że postępowanie upadłościowe ma zasadniczo trzy etapy. Każdy z nich pełni inną funkcję i może trwać dłużej lub krócej, dlatego chcielibyśmy przybliżyć Państwu jak wygląda każdy z etapów i po jakim czasie można spodziewać się jego zakończenia.
I etap – złożenie wniosku o upadłość konsumencką: Jest to etap przed sądem i kończy się wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Czas jego trwania to ok. 4-6 miesięcy i długość jest zależna od pracy sądu. Na tym etapie mogą wystąpić wezwania sądu do uzupełnienia wniosku. Długość procedowania wniosku może zależeć też od tego, do jakiego sądu (w jakim mieście) składamy wniosek, jednakże nie zawsze ma to znaczenie.
II etap – postępowanie przed syndykiem masy upadłości: W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sąd wyznacza syndyka. Na tym etapie odbywa się zliczanie majątku oraz likwidacja masy upadłości. Odbywają się aukcję lub też sprzedaż z wolnej ręki składników majątku upadłego. Na czas trwania tego etapu wpływ ma liczba wierzycieli oraz wysokość wierzytelności, a także wielkość majątku. Trwa on ok. 1-1,5 roku. Warto zwrócić uwagę, iż czas trwania może zależeć również od sprawności pracy syndyka, czy też współpracy upadłego z syndykiem. Na tym etapie syndyk będzie wzywał upadłego do udzielenia informacji i wykazu majątku, dlatego im szybciej upadły będzie przedkładał wszystkie niezbędne dokumenty, tym krócej ten etap potrwa.
III etap – ustalenie planu spłaty lub wniosek o umorzenie zobowiązań: Etap ten ponownie ma miejsce przed sądem i czas jego trwania ponownie trwa od 1 – 1,5 roku, ale oczywiście może się on wydłużać. Poza wnioskiem o umorzenie zobowiązań i czasu oczekiwania na rozpatrzenie go przez sąd na tym etapie mogą mieć miejsce pisma wierzycieli o sporządzenie planu spłaty. Każde z takich pism w jakimś stopniu wydłuża postępowanie. Ponadto, należy sporządzać również odpowiedzi na wezwania sądu do uzupełnienia wniosku. Etap kończy się postanowieniem o ustaleniu planu spłaty bądź całkowitym albo też warunkowym umorzeniu zobowiązania.
Jak widać powyżej, na pytanie „Ile jeszcze to może trwać?” ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Orientacyjny czas trwania postępowania upadłościowego to 2-3 lata, jednakże nie można wykluczyć, iż będzie ono trwało dłużej. Warto jednak pamiętać, iż wpływ na to ma praca sądu, syndyka, współpraca dłużnika i jego pełnomocnika, a także aktywność wierzycieli. W trakcie postępowania mogą zdarzać się środki zaskarżenia, wnioski o umorzenie postępowania, czy nawet tzw. skarga pauliańska.
Nie można jednak zapominać o korzyściach jakie niesie postępowanie upadłościowe. Pomimo długiej drogi, jaką trzeba przejść, instytucja ta pozwala na oddłużenie się i tym samym, na otrzymanie szansy na nowe życie bez stresu związanego z ciągłymi wizytami wierzycieli, czy komorników.
Aby poszerzyć wiedzę na temat instytucji oddłużeniowej, zachęcamy Państwa do lektury pozostałych wpisów na Naszej stronie: Upadłość konsumencka – blog
Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:
telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl