Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to nie koniec procedury! – Praktyczne uwagi o upadłości konsumenckiej

Moment wydania przez właściwy Sąd Postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wbrew błędnym informacjom, które odnaleźć można na stronach internetowych podmiotów, które nie posiadają doświadczenia w prowadzeniu postępowań upadłościowych – nie kończy procedury oddłużeniowej. Wydanie powyższego Postanowienia zamyka jedynie jeden z etapów postępowania upadłościowego. Jeżeli zainteresował Państwa ten temat zachęcamy do dalszej lektury.

Jakie są dalsze kroki po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Warto podkreślić, iż w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej Dłużnikowi nadawany jest status osoby „Upadłej”. W tym samym momencie zarząd majątkiem Upadłego przejmuje wyznaczony przez Sąd – Syndyk Masy Upadłości. Jakie są jego obowiązki na wskazanym powyżej etapie postępowania ? Wśród nich odnaleźć można:

  1. Zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wierzycieli Dłużnika;
  2. Sporządzenie listy wierzytelności;
  3. Uczestniczenie w postępowaniach wywołanych wniesieniem sprzeciwu od listy wierzytelności;
  4. Zawiadomienie o upadłości komornika ogólnej właściwości upadłego;
  5. Zawiadomienie placówek pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U.poz. 1529) o ogłoszeniu upadłości;
  6. Zawiadomienie o upadłości konsumenckiej banków i instytucji, z którymi upadły zawarł umowę o udostępnienie skrytki sejfowej albo złożył pieniądze lub inne przedmioty;
  7. Zasięganie informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy upadły jest wspólnikiem spółek handlowych, jak również czy w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości sprawował funkcję członka organu spółek handlowych i czy w stosunku do tych spółek ogłoszono upadłość.

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, na tym etapie bardzo ważna jest współpraca na linii Upadły-Pełnomocnik-Syndyk Masy Upadłości. W przypadku braku takiej współpracy dalsze postępowanie może okazać się długie i przewlekłe. W momencie, w którym przedłożone zostaną przez Syndyka Masy Upadłości odpowiednie sprawozdania do sędziego komisarza właściwym staje się rozpoczęcie trzeciego etapu postępowania. Czym się charakteryzuje? Możliwością pełnego oddłużenia na podstawie wniosku o umorzenie wierzytelności w całości bez dokonywania planu spłaty wierzycieli. O tym zagadnieniu pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu – zachęcamy do lektury: Wniosek o umorzenie wierzytelności w całości

Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszego bloga, który jest tworzony celem przekazania wszelkich niezbędnych informacji o procedurze oddłużeniowej w Polsce. Zachęcamy Państwa do przerwania pętli zadłużenia i skorzystania z możliwości legalnego oddłużenia jaką daje instytucja upadłości konsumenckiej.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button