Jak z pełnym sukcesem zakończyć postępowanie upadłościowe?

Jak z pełnym sukcesem zakończyć postępowanie upadłościowe?

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej pozwala zapewnić osobom, które borykają się z bardzo wysokimi długami na tak zwany „nowy start”. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd ustala tzw. plan spłaty wierzycieli, który określa w jakiej wysokości dłużnik jest zobowiązany spłacać określone długi. W niektórych przypadkach sąd może jednak umorzyć wszystkie zobowiązania i w ogóle nie ustalać planu spłaty wierzycieli, w innych zaś – ustalić plan spłaty i częściowo umorzyć zobowiązania upadłego.

Pełnym sukcesem jest właśnie postępowanie zakończone umorzeniem zobowiązań w całości bez spłat i dopłat. Jednakże muszą być ku temu spełnione pewne warunki, a mianowicie – Sąd będzie umarzał zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli jedynie w wyjątkowych sytuacjach, czyli wtedy gdy upadły jest trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.

Tym samym praktyka działań naszej Kancelarii zaprzecza temu, że po ogłoszeniu upadłości w ramach planu spłaty dłużnik jest w każdym przypadku zobowiązany do uregulowania wszelkich zaległości w ciągu 36 miesięcy.

Zgodnie z przepisem art. 49116 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Ustawy Prawo Upadłościowe, jeżeli osobista sytuacja upadłego w sposób oczywisty wskazuje na jego trwałą niezdolność do dokonania jakichkolwiek spłat, sąd odstąpi od ustalenia planu spłaty wierzycieli i od razu wyda postanowienie o umorzeniu, a tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania upadłościowego obciąży Skarb Państwa. Poprzez osobistą sytuację upadłego należy rozumieć np. niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy przy jednoczesnym braku majątku czy względy zdrowotne tj. poważną chorobę czy inwalidztwo w stopniu znacznym.

Na osobistą sytuację upadłego składają się między innymi także takie czynniki jak: konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu oraz ich potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności oraz stopień zaspokojenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

Ocenę, czy osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli każdorazowo przeprowadza sąd upadłościowy oceniając indywidualnie każdy przypadek.

Umorzeniu nie podlegają długi powstałe na skutek postępowania karno-skarbowego bądź orzeczone przez sąd jako odszkodowanie w trybie przepisów kodeksu karnego. Długi powstałe po ogłoszeniu upadłości również nie zostaną umorzone. Prawo upadłościowe wskazuje też na poniższe rodzaje zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu, tj.:

  • długi o charakterze alimentacyjnym,
  • zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
  • zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny,
  • długi będące wykonaniem orzeczonego przez sąd obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  • zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,
  • zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem,
  • zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Jak już wielokrotnie wskazywaliśmy, głównym celem postępowania upadłościowego prowadzonego wobec konsumentów jest oddłużenie rzetelnego dłużnika. W związku z tym Kancelaria dokłada szczególnej staranności, aby długi zostały w całości umorzone, jeżeli zachodzą do tego odpowiednie przesłanki, tym samym kończąc postępowanie upadłościowe z pełnym sukcesem.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button