Jesteś kierowcą taksówki i popadłeś w długi? – Ogłoś upadłość konsumencką

W dzisiejszym poście przedstawimy Państwu problem z jakim często zgłaszają się klienci do Naszej kancelarii celem zasięgnięcia porady prawnej i określenia możliwości skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej.

Podążając za statystykami rynek taxi w Polsce jest jednym z najbardziej rozwijających się w Europie. Coraz więcej ludzi korzysta z usług taxi porzucając dotychczasowe korzystanie z usług komunikacji miejskiej. Według danych dostępnych w znanym raporcie blisko 400 tysięcy osób korzysta z wymienionych powyżej usług. Poniżej przestawimy Państwu jakie konsekwencje mogą się wiązać z wykonywaniem zawodu, a także jaki wpływ na całą sytuacje ma pandemia koronawirusa.

 

Zawód taksówkarza w Polsce

 

Wykonywanie zawodu taksówkarza jest regulowane przepisami, które określają następujące wymagania wobec kandydatów: ukończenie szkolenia, kwalifikacji zdrowotnych,pozytywnych badań psychotechnicznych, zdania egzaminu z zakresu „wykonywania transportu drogowego taksówką”. Pojazd samochodowy osobowy lub dostawczy przeznaczony do wykonywania tego zawodu wraz z wyposażeniem, musi spełniać określone wymagania techniczne.

 

Jakie są najczęstsze problemy związane z wykonywaniem zawodu?

 

Taksówkarz prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu. Wykonywanie zawodu wiąże się z posiadaniem sprawnego samochodu, najczęściej osobowego. W przypadku wystąpienia awarii pojazdu wykonywanie pracy zostaje uniemożliwione. Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy, iż w momencie ciągle pojawiających się awarii samochodowych osoby wykonujące zawód taksówkarza bardzo często zostają pozbawione płynności finansowej. Praca taksówkarza, w związku z koniecznością prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się także z wykonywaniem obowiązków związanych ściśle z opłacaniem składek ZUS, a także terminowym regulowaniem zobowiązań względem Urzędu Skarbowego. Pętla zadłużenia powstała w związku z brakiem dokonywania wpłat może również w konsekwencji skutkować utratą licencji, co w znacznym stopniu pogarsza sytuacje osób wykonujących ten zawód. W tym miejscu wskazać należy na przepis Prawa upadłościowego, w myśl którego w momencie skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej istnieje możliwość umorzenia niektórych zobowiązań. Wśród nich wskazać można takie jak zobowiązania względem ZUS czy też te powstałe w Urzędzie Skarbowym. Zobowiązania o charakterze publicznoprawnym, czyli między innymi składki z ZUS podlegają umorzeniu na identycznych zasadach jak zobowiązania o charakterze prywatnoprawnym. Ustawa Prawo upadłościowe nie rozróżnia tutaj umorzenia zobowiązań w postępowaniu upadłościowym ze względu na charakter zobowiązań.

 

Wpływ pandemii na wykonywanie zawodu taksówkarza

 

Podkreślić trzeba fakt,iż sytuacja epidemiczna z jaką zmaga się w obecnym czasie świat wpływa negatywnie na wiele segmentów gospodarki. Problem z płynnością finansową dotyka również w konsekwencji branże taxi. W związku z brakiem zleceń przewozowych taksówkarze popadli w wielkie problemy finansowe, które często wiązały się z koniecznością zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Upadłość konsumencka – szansa na życie bez długów

 

Wyjściem z sytuacji, w której zostajemy pozbawieni możliwości dokonywania terminowych wpłat wymagalnych sum pieniężnych jest możliwość skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej. Jest ona jedyną szansą na oddłużenie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu postępowań. Zapraszamy do skorzystania z usług Kancelarii Bona Artis.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button