Korzystne zamknięcie postępowania upadłościowego – umorzenie zobowiązań bez planu spłaty

Najkorzystniejszym dla dłużnika sposobem zamknięcia postępowania upadłościowego jest umorzenie zobowiązań bez planu spłaty.

W celu umorzenia zobowiązań bez planu spłaty należy przygotować w porozumieniu z syndykiem masy upadłości odpowiedni wniosek do Sądu upadłościowego.

Umorzenie zobowiązań stanowi najdalej idące ograniczenie praw wierzyciela, stąd obudowane jest określonymi mechanizmami proceduralnymi. Przed wydaniem postanowienia Sąd musi więc dokonać stron postępowania upadłościowego.

Zgodnie z art. 49116 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze zobowiązania upadłego umarza się bez ustalania planu spłaty wierzycieli, jeżeli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Sąd zwrócił uwagę, że jedynym warunkiem zastosowania tego przepisu jest osobista sytuacja upadłego, bez znaczenia jest natomiast wysokość niezaspokojonych zobowiązań, przyczyna powstania trudnej sytuacji osobistej upadłego czy też inne okoliczności. Sama obiektywnie istniejąca sytuacja osobista upadłego wykluczająca jakiekolwiek spłaty w ramach planu jest wystarczającą podstawą do umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Jeżeli więc mimo posiadania przez upadłego zdolności zarobkowych którekolwiek z jego zobowiązań jest na poziomie tak znacznie przekraczającym te możliwości, że nie będzie on w stanie realizować jakiegokolwiek planu spłaty na rzecz wierzycieli w okresie przewidzianym na realizację tego planu (3 lata), to w takiej sytuacji będzie mógł mieć zastosowanie art. 49116 ust. 1 ww. ustawy’’.

Rozpatrując wniosek o umorzenie wierzytelności bez planu spłaty Sąd musi mieć przed wszystkim na uwadze cel postępowania upadłościowego jakim jest funkcja oddłużeniowa. Powyższe potwierdza Sąd Okręgowy w Warszawie XXIII Wydział Gospodarczy – Odwoławczy w Postanowieniu z dnia 21 lutego 2018 roku w sprawie o sygn. akt: XXIII Gz 1336/17 cyt.:  ,,nie można też tracić z pola widzenia, co zostało już zasygnalizowane, że w obecnym stanie prawnym umorzenie zobowiązań dłużnika stanowi naczelny cel postępowania upadłościowego prowadzonego wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Nie jest nim zaspokojenie wierzycieli, zatem ustawodawca dokonał znacznej zmiany priorytetów w zakresie postępowania upadłościowego prowadzonego w stosunku do konsumentów i wyznaczył inny kierunek orzekania. Co prawda umorzenie zobowiązań powinno zostać poprzedzone próbą spłacenia przynajmniej części zadłużenia w drodze fazy likwidacyjnej i fazy realizacji planu spłaty wierzycieli, niemniej jeśli te dwa mechanizmy zaspokajania wierzycieli nie mogą przynieść pożądanego rezultatu, nie mogą zatamować oddłużenia konsumenta’’.

Analizując wniosek o umorzenie zobowiązań bez planu spłaty Sąd zawsze w sposób indywidualny analizuje sytuację życiową i finansową Upadłego. Zawsze warto skorzystać z porady profesjonalisty, który pomoże nam na poszczególnych etapach postępowania upadłościowego.

 

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button