Nieuczciwe praktyki windykacyjne a upadłość konsumencka
Dotychczasowa praca w Naszej Kancelarii, pozwala nam zaobserwować Dłużników ze zmagającymi się z problemami natury psychicznej, ze względu na fakt, rosnącej kwoty zadłużenia oraz braku kontroli nad pojawiającymi się odsetkami. Pojawiający się strach przed firmami windykacyjnymi stosującymi nieuczciwe praktyki wpływa na pogarszający się stan zdrowia, a samo zadłużenie wynikłe z umów z parabankami czy zaciąganie tak zwanych chwilówek sprawia, że Dłużnicy wraz z upływem czasu tracą kontrolę nad wysokością zadłużenia.
Mówiąc o nieuczciwych praktykach windykacyjnych, powinniśmy zadać sobie pytanie, na czym one polegają? Jak firmy windykacyjne nabywają wierzytelności? Czy powinniśmy sięgnąć po instytucję upadłości konsumenckiej, żeby chronić się przed nieuczciwymi praktykami?
Aby zobrazować problem oraz odnaleźć odpowiedzi na powyższe pytania zachęcamy do dalszej lektury.
Nieuczciwe praktyki firm windykacyjnych
W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż firmy windykacyjne działają na zasadzie „przekazywania” długu osób mających zobowiązania finansowe. W wielu przypadkach, firmy naliczają dodatkowe opłaty, które to dłużnik zobowiązany jest pokryć, nie wiedząc z jakich działań one wynikły. Już na tym etapie należy wskazać, iż praktyka taka jest nieetyczna, ponieważ dodatkowe koszty ponoszone przez Dłużnika, powinny zostać określone w pierwotnej umowie pożyczki zawartej z pożyczkodawcą.
Kolejnym działaniem firm windykacyjnych mających wpływ na zdrowie psychiczne Dłużników jest zastraszanie, ponaglenia, naliczanie innych opłat, nachodzenie nie tylko samego Dłużnika, ale i jego rodziny czy też sąsiadów. Powodując obawę oraz liczne nieprzyjemności.
Jak wygląda sam sposób nabywania wierzytelności przez firmy windykacyjne?
Sprzedaż wierzytelności jest to przeniesienie prawa do danego długu, który jest potwierdzony fakturą, umową, wekslem lub w inny sposób z jednego podmiotu gospodarczego na inny. Sposób nabywania wierzytelności przez coraz to nowe firmy windykacyjne nie podlega w wielu przypadkach kontroli, wobec powyższego wiele z nich próbuje dochodzić należności pierwotnie pochodzących od zupełnie innego wierzyciela w różny, czasem bezprawny sposób.
Co z wyżej wymienioną agresją oraz nieuczciwymi praktykami polegającymi na zastraszaniu oraz nachodzeniu Dłużników
Podkreślić należy, iż praktyki pracowników firm windykacyjnych polegających na nękaniu, grożeniu czy też bezprawnym nachodzeniu Dłużnika i jego. Wiele osób, które, posiadają długi znaczących rozmiarów nieświadomie w obawie przed czynami windykatorów, godzili się na akty bezprawne stosowane przez pracowników firm windykacyjnych.
W przypadku utraty płynności finansowej oraz działaniami windykatorów. Warto zastanowić się nad możliwością jaką daje legalna instytucja oddłużania jaką w Polsce jest upadłość konsumencka, dzięki której niewypłacalny Dłużnik może dzięki niej odzyskać równowagę życiową i rozpocząć spokojną egzystencję bez rosnącego zadłużenia.
Podstawową funkcją upadłości konsumenckiej jest funkcja oddłużeniowa, prowadząca do umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty.
Istotne jest, iż w momencie uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania egzekucyjne ulegają umorzeniu z mocy prawa.
Jeżeli popadli Państwo w pętle zadłużenia, zachęcamy do kontaktu z profesjonalnym pełnomocnikiem, który przeprowadzi Państwa przez wieloetapową procedurę oddłużeniową.
Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:
telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl