Niewypłacalność dłużnika a upadłość konsumencka

adwokat upadłość konsumencka kraków

Definicja niewypłacalności dłużnika jest zawarta w art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe.

Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Zgodnie z powyższą definicją istnieją dwie przesłanki niewypłacalności:

  1. utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych oraz

  2. opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekraczające 3 miesiące.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 17 stycznia 2017 roku stwierdza: Dla powstania stanu niewypłacalności nieistotne jest, czy dłużnik nie wykonuje żadnych zobowiązań czy też tylko niektórych z nich. Nieistotny też jest rozmiar niewykonywanych przez dłużnika zobowiązań. Nawet niewykonywanie przez dłużnika zobowiązań o niewielkiej wartości oznacza jego niewypłacalność w rozumieniu art. 11 p.u.n ” (LEX nr 2204828).

Uwagi wymaga fakt, że istnieją różne przyczyny niewypłacalności.

W pierwszej kolejności przyczyną niewypłacalności dłużników jest tzw. spirala zadłużenia. Jest to zjawisko coraz głębszego popadania w zadłużenie. Osoby, których dotyczy spirala zadłużenia zaciągają kolejne kredyty na spłatę pierwotnych zobowiązań kredytowych. W konsekwencji całkowicie tracą kontrolę nad własnymi finansami, a rosnący dług je przerasta. Nie potrafią zapanować nad galopującym długiem i wysokimi odsetkami narastającymi od zaległych zobowiązań kredytowych.

Kolejną przyczyną niewypłacalności jest także trudna sytuacja ekonomiczna i niemożność zaspokajania podstawowych potrzeb materialnych i egzystencjalnych do powoduje zadłużanie się w firmach pożyczkowych i instytucjach parabankowych.

Inną przyczyną niewypłacalności jest często potrzeba zgromadzenia dużych środków pieniężnych na kosztowne terapie lecznicze.

Sposobem na wyjście z zadłużenia jest po spełnieniu ustawowych przesłanek złożenie wniosku o upadłość konsumencką.

Cel instytucji upadłości konsumenckiej bardzo dobrze przedstawia orzeczenie Sądu Okręgowego w Szczecinie, który w swoim postanowieniu z 6 marca 2017 roku (sygn. akt: VIII Gz 31/17) twierdzi, że : instytucja upadłości konsumenckiej  ma w założeniu przeciwdziałać negatywnemu i narastającemu zjawisku społecznemu nadmiernego zadłużania się osób fizycznych. Jej celem jest umożliwienie oddłużenia tym osobom fizycznym, które są zadłużone w stopniu uniemożliwiającym samodzielną spłatę długów. Powyższe ma w założeniu ograniczyć wykluczenie społeczne – umożliwiając ponowny udział dłużnika w legalnym obrocie gospodarczym, a w dłuższej perspektywie umożliwić także ponowne skorzystanie z usług instytucji finansowych.”

Upadłość konsumencka daje szansę na całkowite oddłużenie, a w dalszej perspektywie również na ponowne skorzystanie z usług instytucji finansowych i powrót do udziału w obrocie gospodarczym.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button