Postanowienie z klauzulą prawomocności

Postanowienie z klauzulą prawomocności

Przewidziana przez przepisy prawa instytucja upadłości konsumenckiej pozwala skutecznie się oddłużyć. Często jest to jedyne prawidłowe rozwiązanie trudnej sytuacji majątkowej oraz rozpoczęcie nowego życia oraz sposób na zatrzymanie spirali zadłużenia oraz rosnących wraz z nią odsetek. Głównym skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest pozbycie się długów poprzez ich umorzenie.

Postępowanie upadłościowe to procedura wieloetapowa. Pierwszym etapem wszczynającym postępowanie względem niewypłacalnego Dłużnika jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej do właściwego Sądu, a kończy się on wydaniem postanowienia o upadłości konsumenckiej. Drugim etapem jest postępowanie przed syndykiem masy upadłości i właśnie wtedy ma miejsce na przykład zliczanie wierzytelności. Ostatnim etapem jest tzw. decyzja oddłużeniowa.

Ma on ma miejsce przed sądem i może się on zakończyć na trzy możliwe sposoby – ustaleniem planu spłaty wierzycieli, warunkowym umorzeniem zobowiązań lub też umorzeniem zobowiązań bez ustalania planu spłaty.

Pełnym sukcesem postępowania upadłościowego jest właśnie ostatnia z powyższych opcji, bowiem umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty oznacza, że w wyjątkowych sytuacjach sąd może odstąpić od ustalenia planu spłat. Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Umarzając zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli sąd obciąża Skarb Państwa tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania.

Dla przykładu przypadkiem kwalifikującym do takiego umorzenia będzie sytuacja prowadzącego jednoosobowe gospodarstwo domowe emeryta, który uzyskuje świadczenie zbliżone do najniższej emerytury albo też sytuacja, w której upadły nie może podjąć się pracy z uwagi na chorobę.

Niestety niekiedy bywa tak, iż pomimo zakończenia postępowania upadłościowego całkowitym umorzeniem zobowiązań, dłużnicy w dalszym ciągu są ponaglani do zapłaty, otrzymują wezwania i telefony od wierzycieli. Jednak, aby uchronić się przez takimi nieuczciwymi praktykami wierzycieli (np. firm windykacyjnych) warto legitymować się odpisem postanowienia o umorzeniu zobowiązań z klauzą prawomocności.

Prawomocność ma dwa aspekty – pierwszy z nich to prawomocność formalna tzn. niezaskarżalność orzeczenia sądowego w toku instancji. Zgodnie za art. 363 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego: „Orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy lub inny.” Drugim aspektem jest prawomocność materialna, czyli tzw. res iudicata i dotyczy skutków prawnych rozstrzygnięcia ze względu na jego treść zawartą w orzeczeniu sądowym – jest to moc wiążąca orzeczenia.

Warto zauważyć, iż doktryna wskazuje, iż prawomocne orzeczenie sądu niesie także ze sobą pewne skutki w postaci skutku negatywnego oraz skutku pozytywnego.

Jeśli chodzi o pierwszy z nich, to zgodnie z art. 199 § 1 pkt 2 KPC: „Sąd odrzuci pozew (lub wniosek w postępowaniu nieprocesowym) jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona.” Oznacza to, że w przypadku, kiedy postanowienie rozstrzygnęło już konkretną sprawę (np. wniosek o umorzenie zobowiązań bez spłat i dopłat) po jego uprawomocnieniu się sąd nie może ponownie orzec w tej samej sprawie (chyba, że zachodzą przesłanki dopuszczalności tzw. nadzwyczajnych środków zaskarżenia, jednakże są to już szczególne regulacje dotyczące najpoważniejszych błędów postępowania).

Istotne znaczenie po zakończeniu postępowania upadłościowego dla dłużnika ma skutek pozytywny prawomocności, bowiem zgodnie z art. 365. § 1 KPC orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego prawomocność orzeczenia stwierdza się na wniosek strony (upadłego). Wniosek o wydanie odpisu postanowienia z klauzulą prawomocności należy wnieść do sądu, który wydał orzeczenie i uiścić odpowiednią opłatę. Wyroki oraz postanowienia Sądu orzekające co do istoty sprawy wydane w postępowaniu nieprocesowym uprawomocniają się w terminie 7 dni od dnia wydania. Orzeczenie nie ulega uprawomocnieniu się w przypadku skutecznego środka zaskarżenia.

Podsumowując, po uprawomocnieniu się orzeczenia o umorzeniu zobowiązań bez planu spłaty wierzyciele nie mają możliwość dochodzić od upadłego uregulowania długów. Na wszelkie nieuczciwe działania windykacyjne z ich strony dłużnik powinien odpowiadać powołując się właśnie na postanowienie z klauzulą prawomocności. Jest to niepodważalny środek ochrony.

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią, aby dowiedzieć jak skutecznie się oddłużyć i zacząć swoje życie na nowo.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button