Pozwolenie na budowę

Witamy Państwa serdecznie na Naszym nowym blogu dotyczącym prawa budowlanego. Odpowiadając na liczne prośby z Państwa strony postanowiliśmy stworzyć ten blog, który ma pomóc Państwu w procesach inwestycyjnych. Jego treść stanowić będzie omówienie przepisów Prawa budowlanego. Treść naszych wpisów dotyczyć będzie nurtujących zagadnień związanych między innymi z pozwoleniem na budowę i innymi zagadnieniami, które w tak liczny sposób kierowane są do Nas podczas spotkań w siedzibie Kancelarii Bona Artis. W dniu dzisiejszym w sposób ogólny przedstawimy Państwu na czym polega procedura ubiegania się o pozwolenie na budowę. Zachęcamy do lektury.

Wniosek o pozwolenie na budowę – czy to takie trudne?

W momencie podjęcia decyzji o zakupie działki budowlanej pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić jest sprawdzenie czy dany teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie każdy teren posiada MPZP, możliwość zabudowy może być również uregulowana w formie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, która powszechnie zwana jest WZ – ką. Z dokumentu jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dowiedzieć się można o tym jak przebiegają granice danych działek, jakie są granice obszaru objętego planem, granice administracyjne, linie rozgraniczające tereny, linie zabudowy i inne. Z MPZP można dowiedzieć się również jakie są:

  • przekształcenia w układzie przestrzennym gminy;
  • zmiany w przeznaczeniu terenów;
  • wskaźniki dotyczące rodzaju zagospodarowania terenu;
  • które obszary objęte są szczególną ochroną (ochrona przyrody, ochrona dziedzictwa kulturowego, krajobrazu i zabytków) i na jakich zasadach odbywa się ta ochrona;
  • jakie są plany prowadzenia infrastruktury technicznej i systemów komunikacji ( jakie nowe drogi będą budowane, przez które działki będą prowadzone);
  • które tereny przeznaczone są na inwestycje publiczne;
  • które obszary narażone są na niebezpieczeństwo powodzi i osuwania się ziemi;
  • jakie obszary wymagają rekultywacji;
  • na których obszarach ograniczone jest prowadzenie działalności gospodarczej.

Jeżeli dany teren objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego jego treść odnaleźć można odwiedzając stronę internetową danej gminy.

Kolejnym krokiem, który umożliwi nam złożenie wniosku o pozwolenie na budowę jest wybór odpowiedniego projektu budowlanego. Podkreślić należy, iż projekt ten musi spełniać wszelkie wymogi wynikające z prawa budowlanego, administracyjnego i MPZP. Należy zwrócić uwagę na nowelizację Prawa budowlanego z 2020 r., który zakłada ,iż projekt budowlany podzielony musi zostać na trzy części : projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczny i budowlany, projekt techniczny. Warto w tym celu zwrócić się po pomoc do osoby posiadającej w tym zakresie doświadczenie, co w znaczącym stopni usprawni całą procedurę ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Po zakupie wymarzonej działki, szczegółowym zapoznaniu się z MPZP oraz wybraniu projektu budowlanego kolejnym krokiem jest ubieganie się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto dodać, iż wniosek o pozwolenie na budowę musi zostać poprzedzony uzyskaniem szeregu dokumentów. Wśród nich znaleźć się muszą:

  • projekt budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami itp.,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu,
  • wypis z rejestru gruntów dla działki,
  • warunki techniczne dostawy mediów.

Pozwolenie na budowę wydawane jest w formie decyzji administracyjnej. UWAGA! Rozpoczęcie budowy powinno nastąpić w ciągu 3 lat od dnia, w którym pozwolenie stało się ostateczne. W innym przypadku pozwolenie na budowę wygaśnie. Pozwolenie na budowę powinno być wydawane w terminie ustalonym przez kodeks postępowania administracyjnego, czyli bez zbędnej zwłoki.

Zachęcamy Państwa do częstych wizyt na Naszym blogu, jesteśmy pewni że zagadnienia prawne, które będą poruszane w ramach artykułów ułatwią Państwu proces inwestycyjny.

Jeśli potrzebują Państwa wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button