Praktyczne porady dotyczące upadłości konsumenckiej – od czego właściwie zacząć?
W odpowiedzi na liczne pytania kierowane do Naszej Kancelarii ze strony niewypłacalnych Dłużników, którzy są zainteresowani możliwością ogłoszenia upadłości konsumenckiej w dzisiejszym poście przedstawimy Państwu kompendium praktycznych porad dotyczących możliwości skorzystania z instytucji oddłużeniowej w Polsce. Jeżeli są Państwo zainteresowani – zachęcamy do dalszej lektury.
1. Jakie są przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Przede wszystkim NIEWYPŁACALNOŚĆ DŁUŻNIKA. Zgodnie z art. 11 ust 1 Prawa upadłościowego w każdym przypadku, dłużnika uznaje się za niewypłacalnego, jeżeli ocena jego sytuacji finansowej wskazuje, że utracił on zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, ponadto zgodnie z art. 11 ust. 2 Prawa upadłościowego Istnieje przy tym domniemanie, że dłużnik jest niewypłacalny, jeśli w chwili złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości opóźnienie w wykonaniu przez niego zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
2. Jak wygląda procedura upadłości konsumenckiej?
Procedura wszczynająca postępowanie upadłościowe rozpoczyna się poprzez złożenie stosownego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wniosek ten powinien zawierać wszelkie ściśle określone informacje o Dłużniku, a także obszerne uzasadnienie wskazujące na indywidualną sytuacje finansową oraz zdrowotną niewypłacalnej osoby. Wniosek ten należy złożyć w Sądzie Rejonowym w Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Uwaga ! Sąd może zwrócić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jedną z przesłanek uzasadniających taki zwrot jest brak dokonania stosownej opłaty od wniosku.
3. Czy muszę działać przez profesjonalnego pełnomocnika?
Co do zasady odpowiedź brzmi : nie. Warto natomiast wskazać, iż działanie poprzez profesjonalnego pełnomocnika daje gwarancje na prowadzenie postępowania bez zbędnej zwłoki, a także z zachowaniem ostrożności procesowej dającej szanse na pomyślne zakończenie procedury oddłużeniowej.
4. Co się stanie z postępowaniem egzekucyjnym w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
O tym już wcześniej pisaliśmy dla Państwa w naszych artykułach na stronie Kancelarii Bona Artis, m.in. w tym wpisie: Czy upadłość konsumencka wstrzymuje egzekucję komorniczą?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa. Treść art. 146 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe wskazuje, iż:
„Postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości, jeżeli przybicia prawomocnie udzielono przed ogłoszeniem upadłości, a nabywca egzekucyjny wpłaci w terminie cenę nabycia”.
Jesteśmy Kancelarią, która posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań upadłościowych, jeżeli znaleźli się Państwo w ciężkiej sytuacji materialnej zachęcamy do kontaktu z Nami. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania zachęcamy do umówienia spotkania w siedzibie Kancelarii Bona Artis, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym dogodnego dla Państwa terminu.
Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:
telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl