Podliczenie ilości długów w II etapie postępowania upadłościowego

W niniejszym artykule przedstawimy Państwu zagadnienia związane ze zliczeniem wysokości wierzytelności, a więc długów, które powstały w wyniku niewypłacalności Dłużników na kolejnym etapie postępowania oddłużeniowego po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do dalszej lektury.

Utrata świadomości wysokości zadłużenia

Skutkiem popadnięcia w spirale zadłużenia jest utrata świadomości wysokości przypisanego długu. Przyczyn utraty świadomości wysokości zadłużenia może być bardzo wiele. Wśród nich wskazać należy nagłe wydarzenia losowe związane z koniecznością hospitalizacji, ciężką chorobą, brakiem możności odbierania korespondencji czy też koniecznością przebywania poza miejscem zamieszkania lub nagłe pogorszenie stanu psychicznego Dłużnika, związane często bezpośrednio z rosnącym zadłużeniem, a także długotrwałe przebywanie w stanie wyłączającym racjonalne myślenie.

Listy wierzytelności – ustalenie wysokości zadłużenia

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, pierwszy etap postępowania upadłościowego kończy się w momencie wydania przez właściwy Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Podsumowując, Sąd wydaje postanowienia o ogłoszeniu upadłości wyznaczając jednocześnie osobę Syndyka Masy Upadłości. Jednym z zadań Syndyka Masy Upadłości jest tworzenie tzw. list wierzytelności. Czy są takie dokumenty? Zgodnie z definicją w postępowaniu upadłościowym jest to dokument zawierający zestawienie wierzytelności zgłaszanych przez wierzycieli upadłego sędziemu-komisarzowi bądź podlegających uwzględnieniu z urzędu. Zgodnie z przepisami prawa, wierzyciele mają 30 dni na zgłoszenie swoich wierzytelności. Od 24 marca 2020 r. wierzytelności zgłaszane są bezpośrednio do syndyka. Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy natomiast, iż w przypadku kiedy wierzyciel nie dochowa powyższego terminu istnieje możliwość zgłoszenia wierzytelności w późniejszym czasie. Na podstawie tychże zgłoszeń wierzytelności ustalany jest ewentualny plan spłat. Wskazać należy, iż dzięki posiadanemu doświadczeniu w prowadzeniu postępowań upadłościowych wiemy, że istnieje możliwość oraz szansa na oddłużenie bez ustalania powyższego planu spłaty. Jak to możliwe? Jeżeli indywidualna sytuacja Dłużnika wskazuje na brak możliwości dokonywania przez niego spłat, nie posiada on dochodów, znajduje się w ciężkiej sytuacji ogólno-życiowej istnieje możliwość wnioskowania o umorzenie wierzytelności bez dokonywania planu spłaty wierzycieli.

Jeżeli zmagają się Państwo z ciężką sytuacją ogólno-życiową, w Państwa życiu wystąpiły wydarzenia losowe przez które utraciliście kontrole nad ciągle rosnącym zadłużeniem – zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Bona Artis, która przedstawi możliwości prawne rozwiązania problemu związanego z zaległościami finansowymi. Upadłość konsumencka to szansa na rozpoczęcia życia bez zadłużenia oraz szansa na zapanowanie nad wielością wierzycieli i ciągle rosnącym długiem. Jeżeli stali się Państwo niewypłacalni w skutek opisanych powyżej przyczyn, zachęcamy do rozważenia złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Chętnie odpowiemy na wszelkie Państwa pytania dotyczące charakteru poszczególnych etapów instytucji oddłużeniowej.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button