Różnice między komornikiem, a windykatorem

Zawód windykatora oraz zawód komornika bardzo często są ze sobą błędnie utożsamiane. W rzeczywistości jednak ich działalność obejmuje inne obszary odzyskiwania należności. Zadaniem zarówno komornika, jak i windykatora jest wyegzekwowanie spłaty zadłużenia. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

W dzisiejszym poście przedstawimy Państwu różnice między komornikiem a windykatorem.

Windykator

Windykator to osoba wynajęta przez wierzyciela, która stara się odzyskać dług od dłużnika w sposób pozasądowy. Jego celem jest skłonienie dłużnika do jak najszybszej spłaty zadłużenia. Z usług windykatora bardzo często korzystają banki, firmy pożyczkowe czy firmy telekomunikacyjne.

Windykator jest uprawniony m.in. do kontaktowania się z dłużnikiem drogą mailową, telefoniczną jak i smsową oraz wysyłania pisemnych zawiadomień o konieczności uregulowania zadłużenia.

Windykator powinien wykonywać swoje działania zgodnie z prawem. Należy podkreślić, że Windykator nie może zająć rachunku bankowego Dłużnika, nie może wkroczyć na jego posesję, grozić, zastraszać, nękać Dłużnika telefonicznie czy przeprowadzać egzekucję. Windykator nie jest również uprawniony do tworzenia operatów szacunkowych.

Podsumowując – osoba przeprowadzająca windykację ma jedynie na celu skontaktować się z dłużnikiem w imieniu wierzyciela oraz próbować osiągnąć polubowne porozumienie.

Komornik

Komornik to funkcjonariusz publiczny. Jego pracą jest prowadzenie egzekucji sądowej, czyli dążenie do ściągnięcia z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. W ramach postępowania komorniczego egzekwuje on ustaloną kwotę pieniężną. Komornik realizuje postanowienie sądu, czyli tzw. tytuł wykonawczy.

Komornik jest uprawniony do zajęcia m.in. wynagrodzenia za pracę, renty oraz emerytury, środków z rachunku bankowego, nieruchomości oraz ruchomości. Komornik może również przymusowo wkroczyć do lokalu dłużnika w asyście policji. Należy mieć na uwadze, że komornik nie może zająć świadczeń rodzinnych (np.: 500+), alimentów, dodatków rodzinnych, porodowych, zasiłków dla opiekunów, świadczeń wychowawczych czy świadczeń uzyskiwanych w ramach pomocy społecznej.

Warto zaznajomić się z art. 829 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym wolne przed zajęciem komorniczym są m.in. przedmioty urządzenia domowego, które są niezbędne do życia dla dłużnika i domowników, w szczególności komornik nie może zająć: lodówki, pralki, odkurzacza, piekarnika/kuchenki mikrofalowej/płyty grzewczej, łóżek, stołu, krzeseł i źródeł oświetlenia w liczbie koniecznej dla mieszkańców gospodarstwa domowego.

Po wyegzekwowaniu należności komornik ma obowiązek przekazać je w terminie czterech dni uprawnionemu. Warto pamiętać, że Komornik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu czynności, dlatego też ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody.

Jeżeli znaleźli się Państwo w ciężkiej sytuacji materialnej, a zadłużenie nie pozwala Państwu na spokojną egzystencję – zachęcamy do kontaktu z Naszą Kancelarią.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button