Sprzedaż z wolnej ręki przez syndyka a pomoc profesjonalnego pełnomocnika

Sprzedaż z wolnej ręki przez syndyka a pomoc profesjonalnego pełnomocnika

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, w której skład wchodzą zarówno rzeczy, jak i prawa. Do masy wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości, a także ten nabyty przez niego w toku postępowania upadłościowego.

W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd wyznacza syndyka masy upadłości. Podstawowymi zadaniami syndyka w tym postępowaniu są objęcie majątku upadłego, zarządzanie nim, zabezpieczenie go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystąpienie do jego likwidacji.

Likwidacja majątku poległa zasadniczo na zbyciu składników majątku upadłego, ściągnięciu lub zbyciu jego wierzytelności, jak również wykonaniu przysługujących mu praw, w celu uzyskania konkretnych kwot pieniężnych przeznaczonych docelowo na zaspokojenie wierzycieli.

Zgodnie z przepisem Art. 311. Prawa Upadłościowego – likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż z wolnej ręki lub w drodze przetargu lub aukcji.

Jeżeli chodzi o kwestie przetargu lub też aukcji – te pojęcia nie wzbudzają większych wątpliwości, jednakże sprzedaż z wolnej ręki często nasuwa u dłużników pytania, szczególnie jeśli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość lub też udział w prawie własności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na tę formę sprzedaży syndyk masy upadłości musi uzyskać zezwolenie sędziego- komisarza. Po uzyskaniu takiego zezwolenia syndyk sporządza regulamin sprzedaży konkretnej nieruchomości. Aby jednak ta sprzedaż była możliwa przed przystąpieniem do sprzedaży istnieje konieczność sporządzenia spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości.
Proces sprzedaży nieruchomości przeprowadza syndyk zgodnie z wytycznymi sędziego-komisarza i Rady Wierzycieli (jeśli taka została ustanowiona).

Kolejnym etapem jest negocjacja ceny pomiędzy syndykiem a osobą zainteresowaną kupnem nieruchomości. Jeśli zostanie wybrany nabywca, syndyk może niezwłocznie przystąpić do aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości.

Poza przepisami Ustawy Prawo Upadłościowe, regulacje na temat sprzedaży z wolnej ręki określa Kodeks Postępowania Cywilnego. W ten sposób można sprzedać niezabudowaną nieruchomość gruntową nieobciążoną lub obciążoną na rzecz osób trzecich oraz nieruchomość z budynkiem mieszkalnym lub użytkowym. Tryb poszukiwania nabywcy takiego przedmiotu egzekucji wskazuje dłużnik w porozumieniu z wierzycielem.

Za zgodą dłużnika sprzedaż z wolnej ręki może nastąpić także w innych – wtedy jednak dłużnik może określić cenę minimalną i wyznaczyć nabywcę.

Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach oddłużeniowych – w tym, w przypadku likwidacji majątku przez sprzedaż z wolnej ręki przez syndyka – pomocy w wykupie przedmiotu sprzedaży należącego do masy upadłości. Nawet w najbardziej zawiłej sprawie nie zostawiamy Klientów bez reprezentacji prawnej. Pomoc profesjonalnego pełnomocnika w sprawie upadłości konsumenckiej jest niezbędna na każdym etapie tego postępowania, aby zakończyło się ono sukcesem, czyli pełnym oddłużeniem lub też aby skutecznie ochronić składniki majątku dłużnika.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button