Umorzenia zaległości wobec ZUS w procedurze upadłości konsumenckiej

Nasza Kancelaria pomaga osobom zadłużonym wyjść ze spirali długów poprzez pomoc w złożeniu wniosku o ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Procedura upadłości konsumenckiej pozwala na całkowite i legalne oddłużenie osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W ustawie Prawo upadłościowe znajduje się zamknięty katalog zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu.

Art. 41921 ust. 2 wskazuje iż: „Nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem.”

Wyżej przedstawiony artykuł prezentuje zamknięty katalog zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu. W tym artykule znajdują się zobowiązania między innymi:

  • o charakterze alimentacyjnym,
  • wynikające z rent,
  • z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby,
  • z tytułu niezdolności do pracy,
  • z tytułu kalectwa lub śmierci.

Po za wskazanymi zobowiązaniami w powyższym artykule, wszelkie inne zobowiązania konsumenta mogą zostać umorzone bez względu na to czy powstały poprzez prowadzoną uprzednio działalność gospodarczą czy poprzez długi konsumenckie.

Zobowiązania wobec ZUS podlegają umorzeniu, gdyż nie znajdują się w zamkniętym katalogu zobowiązań, który znajduje się w wyżej wskazanym artykule.

Zobowiązania wobec ZUS są zobowiązaniami publicznoprawnymi i podlegają umorzeniu na takich samych zasadach jak zobowiązania o charakterze prywatnoprawnym. Tym samym warto rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przypadku posiadania znacznego długu w stosunku do ZUS.

Sąd może również ogłosić upadłość konsumencką nawet w przypadku stwierdzenia, iż dłużnik zaniedbał swoich obowiązków podczas prowadzonej działalności gospodarczej lub wręcz celowo doprowadził do swojej trudnej sytuacji bowiem istnieją rozwiązania, które umożliwiają ogłoszenie upadłości takich osób. Są to tzw. klauzule słuszności i humanitaryzmu. Klauzule słuszności i humanitaryzmu polegają na tym, że sytuacja danej osoby jest przypadkiem szczególnym. Wyjątkowe okoliczności sprawy mogą wynikać np. ze złego stanu zdrowia bądź podeszłego wieku dłużnika. Ocena należy do sądu, który będzie indywidualnie oceniał każdą sytuację osoby, która składa wniosek. Każdy przypadek ma tu swoją własną specyfikę, którą bada się indywidualnie, nie istnieją sztywne reguły określone przepisami.

Celem zdobycia wiedzy dotyczącej upadłości konsumenckiej zachęcamy Państwa do lektury naszych pozostałych wpisów dotyczących procedury oddłużeniowej w Polsce. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button