Umorzenie zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym w postępowaniu upadłościowym. Czy to możliwe?

Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy, iż ogromna grupa osób, która ubiega się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to osoby posiadające zadłużenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Wiele osób zgłaszających się do kancelarii celem uzyskania porady prawnej prowadziło w przeszłości działalność gospodarczą. W wyniku jej prowadzenia posiadają oni często nieuregulowane zadłużenia względem wierzycieli, czy też niezapłacone podatki i składki ZUS. Szukając odpowiedzi na pytania, czy zaległości w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym mogą zostać umorzone w trakcie postępowania upadłościowego, należy sięgnąć do ustawy Prawo upadłościowe.

Prawo upadłościowe

Artykuł 491²¹ prawo upadłościowe wskazuje, że następujące zobowiązania nie mogą zostać umorzone w trakcie postępowania upadłościowego:

  • alimenty,
  • zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
  • długi, których upadły umyślnie nie ujawnił we wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu,
  • zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem,
  • nawiązki lub świadczenia pieniężne orzeczone przez sąd w sprawach karnych,
  • orzeczone przez sąd zobowiązania do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  • orzeczone przez sąd kary grzywny.

(Cyt.: „Nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.”).

Cytowany artykuł wyraźnie wymienia wierzytelności, które nie podlegają umorzeniu. Jest to katalog zamknięty, co oznacza, że każda wierzytelność, która nie została wymieniona w wyżej wymienionym artykule, może zostać umorzona w postępowaniu upadłościowym.

Zobowiązania publicznoprawne, takie jak nieopłacone podatki lub składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mogą zostać umorzone w ramach postępowania upadłościowego. Nie ma więc znaczenia, czy zobowiązania konsumenta powstały w związku z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą.

Należy również pamiętać, że przepisy dotyczące prawa upadłościowego mają charakter nadrzędny w stosunku do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, stosuje się je więc z uwzględnieniem pierwszeństwa.

Zapraszamy do kontaktu

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego bądź osobistego w siedzibie naszej Kancelarii Bona Artis. Gwarantujemy wysoką jakość usług, doświadczenie, rzetelność oraz skuteczność w postępowaniach upadłościowych.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button