Upadłość konsumencka, a brak majątku Dłużnika

Wielu z Państwa zadaje nam pytanie, czy możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez posiadania jakiegokolwiek majątku. Wielu z naszych klientów nie dorobił się żadnego dobytku w ciągu całego swojego życia, bądź wszystko, co miał – zostało mu zabrane przez komornika sądowego podczas działań egzekucyjnych. Czy w takiej sytuacji nadal jest dopuszczalne ogłoszenie upadłości? Czy fakt braku posiadania dorobku coś zmienia?

Stwierdzenia, które można znaleźć w Internecie są zazwyczaj przedawnione. Jeszcze w 2014 r. kwestia braku posiadania majątku przez dłużnika była problemem. Ów stan rzeczy zmienił się po nowelizacji z 31 grudnia 2014 r. Jak więc ta sprawa wygląda teraz? W dzisiejszym wpisie rozwiejemy Państwa wątpliwości dotyczące tego zagadnienia. Zapraszamy do dalszej lektury.

Posiadanie majątku nie stanowi żadnej przesłanki w sprawie ogłoszenia upadłości dłużników. Oznacza to, że można ogłosić upadłość konsumencką, nawet gdy nie posiadamy jakiegokolwiek majątku.

Korzyści, jakie niesie brak majątku podczas procesu, mogą pokusić dłużników o celowe wyzbywanie się swego dorobku. Niestety, intencjonalne „rozdawanie” części majątku może okazać się bardzo szkodliwe dla przyszłego postępowania osoby zadłużonej. Zalecamy więc, aby nie pozbywać się swego majątku przed rozpoczęciem, albo w trakcie procesu o upadłość konsumencką. Możliwe, że takie czynności będą postrzegane jako działania na rzecz pokrzywdzenia wierzycieli, a w związku z tym może to prowadzić do umorzenia całego postępowania.

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania zachęcamy do umówienia się na indywidualne spotkanie w siedzibie Kancelarii Bona Artis.

Linia orzecznicza:

I SA/Sz 735/19:

„Wnioskodawca wskazał, że po sprzedaży całego majątku ruchomego i nieruchomego nie starczyło na pokrycie wszystkich zobowiązań wobec wierzycieli, wnioskodawca został bez dachu nad głową, środków do życia, sprzętu do normalnego funkcjonowania, jak również bez żadnego pojazdu. Wnioskodawca nadmienił, że w tak trudnej sytuacji i nękania przez komorników jego żona wystąpiła do sądu o upadłość konsumencką.”

VI Gz 67/18

 „Sąd I instancji przyjął, że zachowanie takie stanowi umyślne doprowadzenie do swojej niewypłacalności przy całkowitym pokrzywdzeniu wierzycieli z uwagi na znikomy majątek.”

VIII Gz 241/18

„Brak majątku w powiązaniu z bardzo niskimi źródłami przychodów, pochodzących z wynagrodzenia męża i pomocy córki oraz skomplikowana sytuacja zdrowotna upadłej i jej wiek przemawiają, w ocenie Sądu Okręgowego, za przyjęciem wniosku, że upadła nie jest w stanie dokonywać jakichkolwiek spłat.”

VIII Gz 371/18

„(…) podjęta próba usunięcia majątku przed egzekwującymi wierzycielami, przesądzają o istnieniu zarówno po stronie dłużnika, jak i jego rodziny zamiaru pokrzywdzenia wierzycieli.”

I SA/Ke 26/19

„(…)z uwagi na brak majątku, zostały umorzone liczne postępowania egzekucyjne prowadzone wobec skarżącego, to toczy się postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego obejmujące część należności składkowych, (bez wskazania za jaki okres) jak również, że prowadzone jest postępowanie egzekucyjne z wniosku innych wierzycieli.”

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button