Upadłość konsumencka w pięciu krokach

Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy jak wielu Dłużników posiada błędne informacje dotyczące legalnej procedury oddłużeniowej jaką jest w Polsce upadłość konsumencka. Wynika to z faktu, iż wielu z nas czerpie niepoprawne informację ze źródeł, które nie posiadają aktualnej, usystematyzowanej wiedzy prawniczej. W ramach wyjaśnienia zagadnień prawnych w zakresie upadłości konsumenckiej postanowiliśmy w dniu dzisiejszym przedstawić Państwu schemat dotyczący tego jak krok po kroku wygląda upadłość konsumencka.

Krok numer 1

Pierwszym podstawowym krokiem, który pomoże Dłużnikowi uwolnić się od spirali zadłużenia jest odnalezienie profesjonalnego pełnomocnika, który udzieli kompleksowej porady prawnej dotyczącej upadłości konsumenckiej oraz indywidualnej sytuacji w jakiej znalazł się Dłużnik. Działanie przez profesjonalnego pełnomocnika nie jest obowiązkiem natomiast w związku z tym, iż procedura oddłużeniowa składa się z kilku etapów, sporządzania licznych odpowiedzi na wezwania, oraz wniosków warto skorzystać z usług profesjonalisty.

Krok numer 2

Kolejnym krokiem jest sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wniosek powinien zawierać wszelkie wymagane przez ustawę informację dotyczące Dłużnika, a także uzasadnienie, w którym wskazać należy przesłanki umożliwiające skorzystanie z instytucji upadłości konsumenckiej. Wniosek podlega opłacie w wysokości 30 zł. Należy go złożyć w Sądzie Rejonowym, w Wydziale Gospodarczym.

Krok numer 3

W następnej kolejności niezbędne jest uzupełnianie ewentualnych braków formalnych wniosku w odpowiedzi na wezwania Sądu. W momencie, w którym wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest kompletny, podlega on ocenie Sądu co do jego zasadności. Postanowienie właściwego Sądu o możliwości skorzystania z instytucji oddłużeniowej przez Dłużnika zapaść może na posiedzeniu jawnym – to jest na rozprawie, bądź na posiedzeniu niejawnym bez udziału podmiotu zainteresowanego.

Krok numer 4

W momencie wydania przez Sąd Postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, zarządcą majątkiem Dłużnika staje się wskazany imiennie Syndyk Masy Upadłości. Syndyk Masy Upadłości wykonuje swoje obowiązki polegające na sporządzaniu list wierzytelności, składania sprawozdań, bieżącym kontakcie z Upadłym. Warto podkreślić, iż wspólne działanie Syndyka Masy Upadłości, Upadłego i profesjonalnego pełnomocnika zmierzają do całkowitego zakończenia procedury oddłużeniowej.

Krok numer 5

Obecnie obowiązujące przepisy prawa przewidują możliwość zakończenia procedury oddłużeniowej poprzez złożenie do Sądu wniosku o umorzenie wierzytelności w całości bez dokonywania planu spłaty wierzycieli. Warto podkreślić, iż Upadły musi spełnić przesłanki umożliwiające złożenie stosownego wniosku. W tym celu niezbędna staje się komunikacja z profesjonalnym pełnomocnikiem.

Jeżeli znaleźli się Państwo w ciężkiej sytuacji materialnej, a zadłużenie nie pozwala Państwu na spokojną egzystencję – zachęcamy do kontaktu z Naszą Kancelarią.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button