Uproszczenie procedury upadłości konsumenckiej – ogłoszenie postanowienia na posiedzeniu niejawnym
Procedura upadłości konsumenckiej składa się z trzech etapów. Jest ona skomplikowana i w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Pierwszym etapem jest złożenie stosownego wniosku o ogłoszenie upadłości. Sporządzanie pism procesowych stanowiących odpowiedzi na wezwania Sądu. Kolejnym etapem postępowania upadłościowego jest poszukiwanie majątku przez uprawnionego Syndyka Masy Upadłości, tworzenie i zgłaszanie list wierzytelności. Trzecim etapem postępowania jest możliwe złożenie wniosku o umorzenie wierzytelności w całości bez ustalania planu spłat wierzycieli.
Ułatwione zakończenie pierwszego etapu postępowania
Nowelizacja prawa upadłościowego, która miała w miejscu w marcu bieżącego roku z praktycznego punktu widzenia w znacznym stopniu ułatwiła Dłużnikom przejście przez pierwszy etap postępowania, który kończy się wydaniem Postanowienia o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie przedstawimy Państwu poniżej. Nowelizacja prawa upadłościowego zakłada, iż więcej wniosków rozpatrywanych będzie na posiedzeniu niejawnym. Co to oznacza dla Dłużnika? Przede wszystkim – mniej stresu związanego z koniecznością uczestnictwa w rozprawie przed właściwym Sądem. Z praktycznego punktu widzenia wiemy bowiem, iż wielu Wnioskodawców jest w ciężkim stanie psychicznym i ogólno-życiowym spowodowanym pętlą zadłużenia w jakie popadli. Jest to więc znaczące ułatwienie całej procedury oddłużeniowej. Jak wskazano również w piśmiennictwie – możliwość zapadania rozstrzygnięć poza udziałem stron, może przyczynić się do poprawy ekonomiki procesowej, poprzez zwiększenie wydajności pracy sądów, które nie będą już musiały planować rozpraw z udziałem stron. Wobec powyższego jeżeli wszelkie przesłanki wskazują na zasadność rozpatrzenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na posiedzeniu niejawnym – właśnie w taki sposób zostanie on procedowany. Dłużnik znacznie szybciej będzie mógł cieszyć się z pozytywnych aspektów posiadania statusu Upadłego. Istnieje więc prawdopodobieństwo, iż znacznie szybciej Dłużnicy odzyskają również równowagę życiową.
Jakie dodatkowe zmiany przewiduje nowelizacja prawa upadłościowego?
Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe zakłada możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą – osoby te będą traktowane tak jak konsumenci. Nowelizacja Prawa upadłościowego ma na celu przyśpieszenie oraz usprawnienie postępowania upadłościowego. Warto podkreślić fakt, iż sytuacja każdego Dłużnika rozpatrywana jest w sposób indywidualny. Przed podjęciem decyzji o złożeniu stosownego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zachęcamy do skorzystania z porady prawnej w Naszej kancelarii w celu dokładnego, indywidualnego pochylenia się nad sprawą każdego z Państwa, oraz przekazania rzetelnych informacji będących pomocą w podjęciu właściwej decyzji.
Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:
telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl