Zadłużenie w ZUS – jedna z przyczyn niewypłacalności Dłużników

Obecnie panujący kryzys, który wywołany jest pandemią koronawirusa bezpośrednio dotknął najmniejsze firmy i przedsiębiorców. Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy, iż obecna sytuacja sprawiła, że wiele osób które prowadziły działalność gospodarczą związaną między innymi z sektorem gastronomicznych, transportowym było zmuszonych do zakończenia prowadzenia własnej firmy. Ogólnoświatowy kryzys wywołany pandemią to zjawisko, które w perspektywie czasu będzie się pogłębiać, coraz więcej osób staje na granicy bankructwa. Warto w tym miejscu wskazać, iż prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością opłacania wszelkich wymagalnych składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiele osób w obecnym czasie zostało pozbawionych płynności finansowej i nie jest w stanie opłacać różnego rodzaju należności.

Czy istnieje możliwość zatrzymania lawiny zadłużenia?

Tak! Możliwość oddłużenia przewidziana została przez ustawodawcę w ustawie prawo upadłościowe. Instytucja ta skierowana jest do osób, które stały się niewypłacalne. Do czasu nowelizacji prawa upadłościowego z procedury oddłużeniowej mogły skorzystać jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe zakłada możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą – osoby te będą traktowane tak jak konsumenci. Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy również, iż wiele osób zastanawia się nad tym czy zadłużenie powstałe w wyniku prowadzonej w przeszłości działalności gospodarczej to jest zadłużenie względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy też Urzędu Skarbowego może zostać umorzone w toku postępowania upadłościowego. Poniżej znajdą Państwo odpowiedź.

Zgodnie z art. 491²¹ ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe w toku postępowania w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu. Katalog ten nie wskazuje bezpośrednio na brak możliwości umorzenia zobowiązań względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w toku postępowania upadłościowego. Tak więc umorzenie takie jest możliwe.

Upadłość konsumencka daje szansę na nowe, spokojne życie bez ciągłych wizyt windykatorów. Jeżeli znaleźli się Państwo w ciężkiej sytuacji materialnej i nie widzą Państwo możliwości spłaty swojego zadłużenia, które powstało ze względu na nieoczekiwane okoliczności zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Bona Artis.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button