Zakup mieszkania przez obywatela Ukrainy

Zakup mieszkania przez obywatela Ukrainy

Wydarzenia ostatnich miesięcy zmusiły wielu Ukraińców do poszukiwania możliwości osiedlenia się w Polsce. Planując dłuższy pobyt, wielu spośród nich rozważa kupienie w Polsce mieszkania, co oczywiście nasuwa wiele pytań dotyczących procedury przeprowadzenia takiej transakcji.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o bardzo ciekawym akcie prawnym, regulującym nabywanie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców – mowa o Ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, opublikowanej w dniu 24 marca 1920 roku (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2278). Omawiany akt wprowadza obostrzenia dotyczące nabywania nieruchomości w Polsce przez osoby fizyczne niebędące obywatelami Polski, a także osoby prawne i ułomne osoby prawne mające siedzibę lub zarządzane spoza granic Polski. Wymienione podmioty obowiązane są uzyskać zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wobec którego sprzeciw przysługuje Ministrowi Obrony Narodowej oraz ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi – w przypadku nieruchomości rolnych.

Z punktu widzenia omawianej kwestii istotny jest art. 8 ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy, bowiem zgodnie z nim „Nie wymaga uzyskania zezwolenia, (…) nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali”. Tym samym cudzoziemiec – a więc także obywatel Ukrainy – pragnący nabyć w Polsce mieszkanie nie musi uzyskiwać zezwolenia o którym mowa w Ustawie z dnia 24 marca 1920 roku, tym samym procedura wygląda tak samo jak w przypadku obywatela Polski.

Obcokrajowcom pragnącym nabyć w Polsce mieszkanie zwracamy szczególną uwagę na konieczność przeniesienia własności aktem notarialnym. Powszechną praktyką, przed przystąpieniem do czynności przed notariuszem, jest zawarcie umowy przedwstępnej (zwanej niekiedy „umową rezerwacyjną”), którą należy dokładnie zbadać pod kątem jej treści. Należy także mieć na uwadze odrębny reżim prawny w przypadku zawarcia umowy sprzedaży lokalu z deweloperem mieszkaniowym – po stronie sprzedającego występuje wówczas szereg obowiązków, których niedopełnienie uprawnia kupującego do odstąpienia od umowy.

Zakup nieruchomości w obcym kraju, z wykorzystaniem lokalnych narzędzi prawnych stanowi dla kupującego wyzwanie. Powagę sytuacji potęgują kwoty transakcji w obrocie nieruchomościami. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią obcokrajowców pragnących zasięgnąć wiedzy przed przystąpieniem do nabycia nieruchomości.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia prawnego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Call Now Button