Czy można wybudować dom na działce siedliskowej?

Czy można wybudować dom na działce siedliskowej?

Szukając odpowiedniej działki pod budowę domu, nasi Klienci spotykają się z pojęciem działki siedliskowej. Działki te niewątpliwie kuszą bardzo atrakcyjną ceną i możliwością budowy domu bez konieczności jej odrolnienia. Pytanie tylko, czy można wybudować dom na działce siedliskowej?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się czym jest działka siedliskowa?

Pojęcie działki siedliskowej nie jest definiowane przez prawo budowlane. Definicji tej nie znajdziemy również w ustawach dotyczących ochrony gruntów rolnych, czy planowanie przestrzennego. Wzmiankę dotyczącą zagadnienia jakim jest „działka siedliskowa” możemy odnaleźć natomiast w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1969 r. (sygn. akt IIICZP 12/69). Zgodnie z nią działka siedliskowa to grunt od budynkami, które należą do gospodarstwa rolnego. Zabudowa tego typu zwana jest zabudową zagrodową (siedliskiem). Definicję zabudowy zagrodowej możesz znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z definicją:

w skład zabudowy zagrodowej wchodzą przede wszystkim budynki mieszkalne oraz budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, gospodarstwach hodowlanych, gospodarstwach ogrodniczych, a także w gospodarstwach leśnych.

Czy można zatem wybudować dom na działce siedliskowej?

W pierwszej kolejności dom na działce siedliskowej może wybudować osoba posiadająca gospodarstwo rolne. Zgodnie z przytoczoną definicją, rolnik może wybudować dom na działce siedliskowej, gdyż grunty pod budynkami mieszkalnymi wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych, nadal są gruntami rolnymi. Działka pod takimi budynkami mieszkalnymi wchodzi w skład siedliska. Wynika z tego, że budowa domu przez rolnika nie wymaga konieczności zmiany w przeznaczeniu gruntu. Należy jednak pamiętać, że rolnik nie jest zwolniony z obowiązku stosowania się do ustaleń planów miejscowych oraz decyzji o warunkach zabudowy.

Warto pamiętać, że rolnikiem nazywana jest osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Osoba ta posiada ponadto kwalifikacje rolnicze oraz od co najmniej 5 lat mieszka w gminie na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz osobiście prowadzi przez ten okres to gospodarstwo.

Czy na działce siedliskowej może wybudować dom osoba nie będąca rolnikiem?

Zabudowa siedliskowa przeznaczona jest na gospodarstwo rolne prowadzone przez rolnika. Zabudowa siedliskowa obejmuje budowę domów jednorodzinnych o przeznaczeniu mieszkalnym oraz budowę budynków gospodarczych, jak stajnia, obora, magazyny itp. Usytuowanie obiektów budowlanych jest standardowo objęte uwarunkowaniami, wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie wymaga się od rolnika wyłączenia spod produkcji rolnej.

Działka ma 0,1 ha, więc jest wyłączona spod ograniczenia obrotu. Nabywca działki rolnej nie musi być rolnikiem, jeśli nabywa działkę do 30 arów. W innym przypadku część działki należy odrolnić. Jak to zrobić wyjaśnimy następnym razem.

Przed nabyciem nieruchomości w tym działki siedliskowej warto zawsze w sposób indywidualny przeanalizować jej status prawny i udać się po poradę do profesjonalisty, który w szczególności wyjaśni również wpisy dotyczące nieruchomości i znajdujące się w księdze wieczystej.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button