Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Przed osobami planującymi budowę domu pojawia się szereg wyzwań. W przypadku kiedy w miejscu gdzie ma być położona nieruchomość nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego należy postarać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Czym zatem jest decyzja o warunkach zabudowy?

Warunki zabudowy – w skrócie „WZ” – to decyzja określająca parametry zabudowy i zagospodarowania terenu na danej działce. Dokument ustala wymagania dla obiektów, które mogą powstać na konkretnej posesji.

Konieczność uzyskania decyzji występuje, gdy na danym terenie nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wówczas – aby zbudować dom lub inny obiekt zgodnie z prawem – musimy postarać się o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla naszej działki. Co ważne, nie trzeba być właścicielem działki, aby uzyskać warunki – wniosek może złożyć każdy zainteresowany zakupem nieruchomości gruntowej.

Co określa decyzja o warunkach zabudowy?

Warunki zabudowy trzeba traktować jako ustawowe narzędzie, które pozwala gminie zapewnić pewien ład przestrzenny na swoim terenie. Warunki te określają ważne funkcje zabudowy oraz jej parametry. Mogą dotyczyć między innymi takich kwestii jak:

  • wysokość budynków możliwych do posadowienia na danym terenie;
  • geometria dachu, czyli kąt nachylenia połaci dachowych;
  • posadowienie (usytuowanie) budynku na działce;
  • inne istotne z punktu widzenia zagospodarowania terenu elementy.

W tym miejscu należy podkreślić, że decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana w przypadku kiedy w miejscu położenia danej nieruchomości nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, muszą zostać spełnione określone warunki. Są to:

  1. co najmniej jedna sąsiednia działka dostępna z tej samej drogi publicznej jest zabudowana w taki sposób, aby można było nawiązać do istniejącej zabudowy (jest to tzw. wymóg „dobrego sąsiedztwa”),
  2. działka ma dostęp do drogi publicznej (bezpośrednio lub przez prywatną drogę dojazdową albo służebność drogową),
  3. teren jest wystarczająco uzbrojony lub planuje się wykonanie uzbrojenia. Musi zostać to potwierdzone przez instytucje zarządzające siecią w postaci oświadczenia lub warunków przyłączenia,
  4. działka nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo zgoda taka została wydana przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc (chodzi o działki oznaczone w ewidencji jako budowlane lub rolne, które według starych planów były przeznaczone pod zabudowę),
  5. decyzja jest zgodna z odrębnymi przepisami dotyczącymi m.in. ochrony środowiska lub zabytków.

Decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy warto skontaktować się ze specjalistą w celu uzyskania profesjonalnej porady oraz pomocy w przygotowaniu wniosku i reprezentowania przed organami administracyjnymi.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button