Czym jest uproszczona legalizacja samowoli budowlanej?

Do naszej kancelarii zgłasza się co raz więcej Klientów dla których musimy rozpocząć procedurę legalizacji samowoli budowlanej. W ostatnim czasie ustawa prawo budowlane podlegała licznym nowelizacjom.

Jedną ze zmian wprowadzonych nowelizacją jest uproszczone postępowanie legalizacyjne dotyczące robót budowlanych wykonanych bez zezwolenia, tzw. samowoli budowlanej. Dotyczy ono jednak obiektów, których budowa zakończona została co najmniej 20 lat temu.

Znowelizowane Prawo budowlane przewiduje wprowadzenie nowego, odrębnego rozdziału 5a, poświęconego postępowaniu w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych z naruszeniem Ustawy. Zgodnie z nowym art. 49 f Prawa budowlanego: W przypadku stwierdzenia budowy obiektu budowlanego lub jego części: 1) bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo 2) bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia, – jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, organ będzie wszczynał uproszczone postępowanie legalizacyjne.

Jakie dokumenty będą wymagane do uproszczonej legalizacji samowoli budowlanej?

  • oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane;
  • geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej legalizowanego obiektu;
  • ekspertyzy technicznej sporządzonej przez uprawnionego specjalistę, która będzie potwierdzać, że stan techniczny legalizowanego budynku nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz pozwala na bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z dotychczasowym lub zamierzonym sposobem użytkowania.

Warto podkreślić, że organ będzie badał kompletność przedłożonych dokumentów ze szczególnym uwzględnieniem wyżej wspomnianej ekspertyzy. Jednakże jeśli w toku prowadzonego uproszczonego postępowania legalizacyjnego, organ stwierdzi stan zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, nakaże w drodze postanowienia, by bezzwłocznie obiekt lub jego część zabezpieczyć lub usunąć zaistniały stan zagrożenia. Obiekt nie zostanie również zalegalizowany, jeśli dokumentacja legalizacyjna, która na wezwanie organu winna być uzupełniona, pozostanie niekompletna. Co więcej przed wejściem w życie omawianych zmian, dla legalizowanej samowoli budowlanej wydany został nakaz rozbiórki lub wszczęto postępowanie, przeprowadzenie uproszczonego postępowania nie będzie możliwe. Omawiane postępowanie będzie wszczęte przez organ z urzędu ale jego zapoczątkowania będzie mógł żądać również właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.

Jaka będzie wysokość opłaty legalizacyjnej w procedurze uproszczonej?

Bardzo ważny jest fakt, że w uproszczonym postępowaniu legalizacyjnym nie będzie konieczności uiszczania takich opłat, co zdaniem ustawodawcy ma zachęcić właścicieli do legalizacji starych samowoli budowlanych oraz pozwoli uregulować stan prawny obiektów budowlanych i zwiększyć ich bezpieczeństwo (zalegalizowane obiekty budowlane podlegają okresowym kontrolom wynikającym z rozdziału 6 Prawa budowlanego).

Mając na uwadze powyższe legalizacja samowoli budowlanej w formie uproszczonej jest bardzo korzystna. W szczególności pozwala uniknąć wysokich opłat legalizacyjnych.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button