Dług w ZUS się nie przedawnia, ogłoś upadłość konsumencką!
Z raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż na koniec trzeciego kwartału 2019 roku długi Polaków wzrosły o ponad 2 miliardy złotych do kwoty 78,7 mld złotych. Średnia kwota zadłużenia wynosi ponad 27 tys. złotych na osobę (!). Z uwagi na tak ogromne zadłużenie Polaków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, spowodowane najczęściej zaległymi długami związanymi z prowadzeniem w przeszłości jednoosobowej działalności gospodarczej. Istnieją liczne zapytania dotyczące możliwości oddłużenia w ZUS-ie. Najczęściej zadawanym pytaniem jest „Czy dług w ZUS-ie się przedawnia?”
Brak możliwości przedawnienia zadłużeń w ZUSie
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt P 2/18 z dnia 20 maja 2020 r. poświadcza, iż brak możliwości przedawnienia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne zabezpieczone hipoteką jest zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Rozstrzygnięcie Trybunału zostało wydane na skutek pytania prawnego złożonego przez Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Przedmiotem zapytania była norma artykułu 24 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:
„Nie ulegają przedawnieniu należności z tytułu składek zabezpieczone hipoteką lub zastawem, jednakże po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.”
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w kwestii przedawnień należności w ZUS
Istotą problemu konstytucyjnego w niniejszej sprawie było nie samo wyłączenie przedawnienia, lecz to, że o jego istnieniu lub nieistnieniu decyduje forma zabezpieczenia należności podatkowych, a właściwie posiadanie lub nieposiadanie przez podatnika nieruchomości, na których może być ustanowiona hipoteka przymusowa.
Argumentacja Sądu Okręgowego w Gliwicach sprawiała wrażenie słusznej, jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł:
„Art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875) w zakresie, w jakim wyłącza przedawnienie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne zabezpieczonych hipoteką, jest zgodny z art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.”
Pozbawił tym samym ostatnich nadziei osób, które borykają się teraz z problemami wywołanymi epidemią COVID-19 oraz z zadłużeniem, które ciągle narasta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Na pytanie „Jak więc sobie poradzić z długami w ZUS”, odpowiadamy – ogłoś upadłość konsumencką. Jest to jedyne racjonalne rozwiązanie, które wyciągnie cię ze spirali zadłużenia, w którą wpadłeś. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest szybkie i skuteczne, jeżeli jest przeprowadzone z pomocą odpowiedniego specjalisty. Nasza Kancelaria pomoże ci przejść przez cały proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a ty będziesz mógł się w końcu cieszyć życiem bez długów.
Zapraszamy do kontaktu
W celu uzyskania bardziej kompleksowych odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania dotyczące instytucji upadłości konsumenckiej, zachęcamy do skorzystania z porady prawnej w siedzibie Kancelarii Bona Artis, która cieszy się zaufaniem wielu zadowolonych klientów. Jeżeli znaleźli się Państwo w ciężkiej sytuacji, zapraszamy do kontaktu. Polecamy również inne wpisy na naszym blogu dotyczące tej tematyki:
- Problem z zadłużeniem względem ZUS
- Zobowiązania względem ZUS a możliwość skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej
- Brak możliwości przedawnienia składek ZUS a upadłość konsumencka
Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:
telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl