Sprzedaż udziałów w nieruchomości, a upadłość konsumencka

Z 20-letniego doświadczenia pracy w zawodzie prawnika wynika, iż wielu Dłużników, którzy zastanawiają się nad możliwością skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej obawia się co stanie się z częścią majątku, który wejdzie w skład masy upadłości zarządzanej przez Syndyka w momencie wydania pozytywnego postanowienia Sądu w zakresie upadłości. W dzisiejszym poście odpowiemy Państwu na to pytanie.

Skład masy upadłości

W skład masy upadłości wchodzą rzeczy ruchome i nieruchomości, które Upadły posiada w momencie wydania postanowienia Sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Wśród nich, jak wynika z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego są często udziały w nieruchomości. Syndyk w ramach wykonywanych obowiązków dąży do ich zbycia celem zaspokojenia wierzycieli, którzy zostali wskazani we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Syndyk w ramach prowadzonego postępowania nie może sprzedać udziału większego, niż tego który przysługuje Dłużnikowi, bowiem działa on w imieniu Upadłego.

Co w przypadku jeśli udział w nieruchomości jest nieatrakcyjny ?

W celu oszacowania kwoty sprzedaży udziału w nieruchomości z wolnej ręki Syndyk zleca opracowanie operatu szacunkowego. Dokument ten stanowi podstawę do późniejszych negocjacji wskazanej w nim ceny sprzedaży udziału w nieruchomości. Wielokrotnie spotkaliśmy się w Kancelarii z sytuacją, w której początkowa kwota wskazana przez Syndyka, która miała stanowić przedmiot sprzedaży udziału znacząco odbiegała od kwoty ostatecznej jego wykupu.

Bezwartościowy udział w nieruchomości – upadłość konsumencka

Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe, która weszła w życie w marcu bieżącego roku daje możliwość na zachowanie przez Upadłego nieruchomości po bezskutecznej próbie jej sprzedaży. Przepis art. 315 ust. 2 Prawa upadłościowego stanowi, iż Sędzia-komisarz może wyłączyć określone składniki majątku z masy upadłości, w tym nieruchomość lub jej ułamkową część, jeżeli nie można ich zbyć z zachowaniem przepisów ustawy, a dalsze pozostawanie tych składników majątku w masie upadłości będzie niekorzystne dla wierzycieli z uwagi na obciążenie masy upadłości związanymi z tym kosztami. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.

W praktyce pracy w Kancelarii Radcy Prawnego spotkaliśmy się wielokrotnie z sytuacją kiedy Syndyk Masy Upadłości nie był w stanie zbyć udziału w nieruchomości ze względu na jej zbyt wygórowaną cenę. W takiej sytuacji istnieje również możliwość wykupu od Syndyka tego składnika majątku. Warto podjąć próby negocjacji, które jak wiemy mogą skutkować obniżeniem pierwotnej ceny nawet o 2/3.

UWAGA !

Przepis ten to szansa dla Dłużnika na zachowanie udziału w nieruchomości, która została poddana procedurze sprzedaży wynikającej z likwidacji majątku.

Podkreślić trzeba również fakt, iż dotychczasowe postępowania upadłościowe w wielu przypadkach przeciągały się, uniemożliwiając pełne oddłużenie i zamknięcie procedury poprzez brak możliwości sprzedaży przez Syndyków udziałów w nieruchomościach. Nowe przepisy prawa dają szanse na złożenie stosownego wniosku o wyłączenie składnika majątku z masy upadłości.

Znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji? Posiadają Państwo udział w nieruchomości, który blokuje Państwa decyzje w kwestii rozważenia możliwości złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ? Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Bona Artis, udzielimy Państwu indywidualnej porady prawnej dostosowanej do sytuacji.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button