Upadłość konsumencka będzie łatwiej! Nowelizacja przepisów prawa upadłościowego podpisana przez Prezydenta RP.

Nowelizacja przepisów prawa upadłościowego podpisana przez Prezydenta RP.

Instytucja upadłości konsumenckiej podlega dynamicznemu procesowi ustawodawczemu.

Potwierdzają to ostatnie zmiany, które zostały podpisane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Nie ulega wątpliwości, że proponowane zmiany mają na celu uproszczenie przeprowadzania postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Na pierwszy rzut oka możemy zwrócić uwagę, że wprowadzane zmiany mają przede wszystkim odciążenie sądów. Jak zostało ustalone, ostatnimi czasy zdecydowanie wzrósł procent prowadzonych spraw upadłościowych – to znaczy osoby zadłużone coraz częściej posiłkują się ową instytucją, co jednocześnie powoduje ogromne obciążenie pracowników sądów.

Nowelizacja wskazuje, że możliwym byłoby, aby wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej stosować uproszczoną procedurę, która charakteryzowałaby się chociażby nie wyznaczaniem sędziego-komisarza. Wniosek jest jeden – spowoduje to zdecydowane odciążenie pracowników instytucji sądowych, a tym samym może przyspieszyć całe postępowanie.

 

Co działa na korzyść dłużników chcących ogłosić upadłość konsumencką jest to, że Sąd na etapie ogłaszania upadłości nie będzie analizował czy to sam dłużnik doprowadził do istniejącego stanu niewypłacalności, prościej mówiąc Sąd nie będzie szukał w tym winy dłużnika, jego zawinienia. Negatywne działanie dłużnika będzie dopiero badane w momencie ustalania plany spłaty wierzycieli.

Z powyższego wynika, że po wejściu w życie nowelizacji zaakceptowanej przez Prezydenta RP na pozytywne postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wpływ będzie miała niewypłacalność dłużnika.

Należy wskazać, że nawet stwierdzenie negatywnych zachowań dłużnika, uchybień w jego zachowaniu, co spowodowało niewypłacalność – nie będzie powodowało odmowy dokonania oddłużenia. Nie jest jednak tak, że uchybienia te nie będę w ogóle brane pod uwagę – oczywiście, że będę – a zmieni się tylko zakres skutków negatywnego działania dłużnika prowadzącego do niewypłacalności. Skutki w tym zakresie będą polegały wydłużeniu czasu planu spłaty do lat 7.

Zmiany przedstawione powyżej to zmiany, o których mówi się najwięcej. Są one też najbardziej istotne dla dłużnika – osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Bardziej liberalne podejście do procedury upadłościowej zdecydowanie wpłynie na dużo większe zainteresowanie instytucją upadłości, niż miało to miejsce do tej pory (choć zainteresowanie z roku na rok sprawnie wzrastało).

To, czy przedstawioną nowelizację możemy określić jako „dobrą zmianę” okaże się w przyszłości, jednak na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że zapowiedzi zmian są bardzo korzystne dla osób zadłużonych, zmagających się z niewypłacalnością.

 

Całe postępowanie upadłościowe zostanie w znaczny sposób uproszczone, a przesłanki konieczne do spełnienia w celu ogłoszenia upadłości znacznie zliberalizowane.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button