Zadłużenie dotyczące jednoosobowej działalności gospodarczej w czasach obecnej pandemii koronawirusa
Artykuł ten poświęcony jest tematyce jakże ważnej, bo upadłości przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w dobie pandemii COVID-19. Nasi klienci to w dużej mierze osoby, które prowadzą działalność gospodarczą ć i potrzebują pomocy w kwestii zaległości finansowych powstałych w związku z prowadzaniem przedsiębiorstwa. Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość przedsiębiorców stała się niewypłacalna. Zanim przejdziemy do omówienia kolejnych czynności, które może podjąć przedsiębiorca w sytuacji, gdy jego długi w znacznym stopniu przewyższają zyski zerknijmy na liczby.
Do początku pandemii w Polsce działało trzy miliony przedsiębiorstw. Obecnie według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej upadło o 20-30% jednoosobowych działalności gospodarczych więcej niż w tamtym roku. Sytuacja w kraju wywarła znaczący wpływ na polskie ustawodawstwo. Chodzi oczywiście o zmiany wprowadzone tarczą 2.0 do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowymi, które zawiesiły termin do złożenia wniosku o upadłość oraz- niezwykle relewantna zmiana- wprowadzona 24 marca 2020 r. nowelizacją Prawa upadłościowego modyfikująca warunki dotyczące upadłości osób fizycznych.
Przypomnijmy zatem jeszcze raz, co oznacza termin niewypłacalności. Krótko mówiąc, jest to sytuacja, w której traci się zdolność do spłaty wymaganych zobowiązań pieniężnych. Gdy przedsiębiorca traci płynność finansową i popada w długi ustawodawca we wspomnianej wyżej nowelizacji ustawy- Prawo upadłościowe otwiera szerzej przed nim furtkę. Okazuje się, że zarówno konsument, jak i przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą podlegają takiej samej procedurze oddłużania. Na uwagę zasługuje również fakt, że po zmianie przepisów przyczyna niewypłacalności będzie badana dopiero na drugim etapie postępowania upadłościowego, czyli ustaleniu planu spłaty. Moment złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą ma niebagatelny wpływ na ocenę perspektywy oddłużenia.
Modyfikacja przepisów dotyczy przede wszystkim zasad dotyczących terminu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Art. 15 ust. 1 zzra ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, stanowi o biegu terminu. Mianowicie, cyt. Jeżeli podstawa do ogłoszenia upadłości dłużnika powstała w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a stan niewypłacalności powstał z powodu COVID-19, bieg terminu do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, o którym mowa w art. 21 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Po tym okresie termin ten biegnie na nowo. Jeżeli stan niewypłacalności powstał w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 domniemywa się, że zaistniał z powodu COVID-19.
Wynikiem wprowadzenia takiego uregulowania jest potrzeba analizy sytuacji przedsiębiorcy i rozpoczęcie konkretnych działań. Są dwie drogi działania, które uzależnione są od momentu powstania stanu niewypłacalności:
- pierwsza z nich- w sytuacji, gdy przedsiębiorca stał się niewypłacalny przed rozpoczęciem pandemii COVID-19- najkorzystniejszym dla niego działaniem jest niezwłoczne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości (ewentualnością jest złożenie wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego),
- drugim działaniem, w sytuacji, gdy stan niewypłacalności powstał po rozpoczęciu pandemii i jest nim w dużym stopniu spowodowany jest złożenie wniosku po ustaniu pandemii. Nie jest wymagane składanie wniosku w trybie natychmiastowym w celu uniknięcia odpowiedzialności.
Konkludując, sytuacja w kraju i na świecie nie jest sprzyjająca nikomu. Największym echem odbija się to jednak na przedsiębiorcach. Właśnie z powodu pandemii stany niewypłacalności stały się trudnością prowadzącą do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą powinni kierować się szczególną ostrożnością, aby podejmować odpowiednie kroki prawne w dobie kryzysu.
Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:
telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl