Zajęcie rachunku bankowego, a upadłość konsumencka

W dzisiejszym poście omówimy dla Państwa przepisy prawa upadłościowego dotyczące możliwości zajęcia rachunku bankowego w trakcie postępowania upadłościowego, a także tego czy istnieje możliwość prowadzenia postępowania egzekucyjnego względem osoby wobec której ogłoszona została upadłość konsumencka. Jeżeli zaciekawił Państwa ten temat zachęcamy do dalszej lektury.

W obecnych czasach znaczna część społeczeństwa prowadzi własne rachunki bankowe. Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy, iż w momencie powstania zadłużenia i wszczęcia przez komornika postępowania egzekucyjnego Dłużnicy tracą środki finansowe niezbędne do podstawowego funkcjonowania. W takim przypadku pierwszą wykonywaną czynnością jest zajęcie rachunku bankowego Dłużnika celem zaspokojenia wierzycieli.

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega szczególnej ochronie, wynikającej z kodeksu pracy. Zgodnie z art. 87 § 3 k.p. potrąceniu podlega jedynie połowa wynagrodzenia, wolna od potrąceń jest natomiast kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 871§ 1 pkt 1 k.p.) – jednak wyłącznie wówczas, gdy nie są egzekwowane świadczenia alimentacyjne. Przepisy te są stosowane w postępowaniu egzekucyjnym na mocy art. 833 k.p.c., a w upadłościowym odpowiednio – na podstawie 63 ust. 1 pkt 1 Pr. Up. w zw. z art. 833 k.p.c. Z wieloletniej praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego, iż wielu Dłużników staje się osobami niewypłacalnymi w następstwie różnych, nieprzewidywalnych wydarzeń losowych, czy też nagłej choroby, bądź niezależnej od nich utraty płynności finansowej. Narastający dług główny, a także wymagalne odsetki sprawiają, iż Dłużnicy popadają w pętle zadłużenia. W takim przypadku z pomocą może przyjść porada prawna specjalisty z zakresu postępowań upadłościowych. Ratunkiem dla Dłużników przed wielością toczących się wobec nich postępowań egzekucyjnych może być instytucja upadłości konsumenckiej.

Zgodnie z art. 146 ustawy Prawo upadłościowe- Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Prawomocne postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sprawia, iż Komornik przestaje dokonywać czynności wobec Dłużnika. Sąd w przedmiotowym Postanowieniu wskazuje również, kto stanie się zarządcą majątku Upadłego. W każdym przypadku w rolę tę wstępuje Syndyk Masy Upadłości. Dalsze postępowanie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej opiera się na współpracy Syndyka Masy Upadłości i Upadłego. Każda z tych osób obowiązana jest do wykonywania przepisanych prawem obowiązków. Upadły ma obowiązek wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek i dokumenty, a także udzielać wszelkich potrzebnych wiadomości. Zadaniem Syndyka Masy Upadłości jest zabezpieczenie majątku Upadłego. W taki sposób Dłużnik w porozumieniu z Syndykiem Masy Upadłości dąży do pełnego oddłużenia oraz zamknięcia procedury upadłości konsumenckiej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z Naszymi innymi wpisami dotyczącymi przebiegu postępowania upadłościowego względem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeżeli popadli Państwo w spirale zadłużenia, zachęcamy do kontaktu z Naszą Kancelarią.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button