Zezwolenie na sprzedaż składników mienia z wolnej ręki

Zezwolenie na sprzedaż składników mienia z wolnej ręki

W Kancelarii bardzo często spotykamy się z zainteresowaniem ze strony Klientów szczególnie w postępowaniu upadłościowym sprzedażą składników mienia z wolnej ręki. W dzisiejszym poście ten temat zostanie umówiony.

Sprzedaż z wolnej ręki jest formą sprzedaży stosowaną w postępowaniu upadłościowym lub egzekucji majątkowych. Przedmiotem takiej sprzedaży są ruchomości i nieruchomości, które należą do składników masy upadłości. Masa upadłości jest to tzw. ogół zbywalnych praw majątkowych przysługujących upadłemu, przeznaczonych do zaspokojenia wierzycieli. Ustawa przewiduje dwa tryby sprzedaży:

  • z wolnej ręki,
  • w drodze przetargu.

Sprzedaż z wolnej ręki przewidywana jest zarówno przez kodeks postępowania cywilnego jak i ustawa prawo upadłościowe i naprawcze.

Sprzedaż z wolnej ręki w Kodeksie Postępowania Cywilnego oraz na gruncie ustawy Prawo Upadłościowe różnice:

Kodeks Postępowania Cywilnego

Zgodnie z art. 9117 §1K.P.C. komornik może sprzedać zajęte prawo z wolnej ręki po cenie nie niższej niż 75% ceny oszacowania. Sprzedaż ta nie może nastąpić wcześniej niż czternastego dnia od oszacowania.

Na podstawie art. 10133 Kodeksu Postępowania Cywilnego, bez zgody dłużnika komornik z wolnej ręki zaoferuje do sprzedaży niezabudowaną nieruchomość gruntową pod warunkiem, że nie jest obciążona na rzecz osób trzecich. Cena sprzedaży nie może być niższa od wartości oszacowania. W przypadku licytacji publicznej cena wywoławcza nieruchomości:

  • na pierwszej licytacji to 3/4 wartości oszacowania
  • na drugiej licytacji 2/3 wartości oszacowania.

Jeżeli w ciągu miesiąca od daty zakończenia opisu i oszacowania nie znajdzie się nabywca chętny na zakup nieruchomości, komornik będzie usiłował sprzedać ją w drodze licytacji publicznej, ale odbywającej się według przepisów dotyczących licytacji ruchomości.

Uwaga! Zgodnie z art. 10134 Kodeksu postępowania cywilnego, za zgodą dłużnika można z wolnej ręki każdy rodzaj nieruchomości.

Postępowanie upadłościowe

W postępowaniu upadłościowym sprzedażą nieruchomości zajmuje się syndyk czyli podmiot zarządzający majątkiem podmiotu, wobec którego została ogłoszona upadłość.

Do pierwszego etapu przystąpienia do sprzedaży nieruchomości z wolnej ręki należy sporządzenie przez syndyka spisu inwentarza i oszacowania tzw. masy upadłości czyli ogółu zbywalnych praw majątkowych, które przysługują upadłemu, a przeznaczonych do zaspokojenia wierzycieli oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Spis inwentarza, jest to spis sporządzany przez syndyka obejmujący składniki majątku upadłego, do którego ma on tytuł prawny. Mając na uwadze art. 306 Ustawy Prawo Upadłościowe Syndyk niezwłocznie po ogłoszeniu upadłości przystępuje do sporządzenia spisu inwentarza i oszacowania składników majątku oraz planu likwidacyjnego. W terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości, syndyk składa sędziemu- komisarzowi spis inwentarza wraz z planem likwidacyjnym. Plan likwidacyjny określa proponowane sposoby sprzedaży składników majątku upadłego.

W postępowaniu upadłościowym, to sędzia- komisarz na wniosek syndyka masy upadłości postanawia o dopuszczeniu składników mienia do sprzedaży z wolnej ręki. Warunki i sposoby sprzedaży nieruchomości określane są przez sędziego – komisarza.

W tym przypadku syndyk z osobą zainteresowaną nabyciem nieruchomości negocjuje cenę. Nie powinna ona być jednak niższa niż cena oszacowania.

W Ustawie Prawo Upadłościowe nie zostały wskazane progi procentowe w zakresie sprzedaży nieruchomości przez syndyka masy upadłości z wolnej ręki, natomiast warunki i sposoby sprzedaży podejmowane są indywidualnie przez sędziego komisarza. Kodeks Postępowania Cywilnego określa dokładny procent, zgodnie z którym nieruchomość ma być sprzedana.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Call Now Button