Jednoosobowa działalność gospodarcza – a upadłość konsumencka

Mając na uwadze fakt, iż do Naszej Kancelarii bardzo często zgłaszają się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które szukają pomocy w kwestii zaległości finansowych powstałych w wyniku prowadzenia przedsiębiorstwa, w dniu dzisiejszym przedstawimy Państwu analizę przepisów, które umożliwiają skorzystanie z instytucji oddłużeniowej przez wyżej wskazane osoby. Poniższy artykuł jest odpowiedzią na liczne pytania kierowane do Kancelarii Bona Artis. Wiemy, iż temat ten jest dla Państwa szczególnie ważny ze względu na ogólnoświatowy kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Zachęcamy do dalszej lektury.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą często napotykamy się z problemami finansowymi, popadając w znaczącej wysokości zadłużenie. Wizja prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w początkowym etapie może się wydawać obiecująca jednak należy pamiętać, iż zdarzenia zewnętrzne oraz niestabilny rynek, mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej. Co zrobić w takiej sytuacji? Obecnie obowiązujące przepisy prawa dopuszczają możliwość skorzystania z instytucji oddłużeniowej przez osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Co należy rozumieć przez pojęcie stan niewypłacalności?

Mówiąc o stanie niewypłacalności należy podkreślić, iż jest to sytuacja, w której samozatrudniony utracił zdolność do spłaty wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Utrata zdolności w rzetelnej ocenie powinna mieć charakter trwały, co skutkuje nie tylko utratą zdolności do spłaty w chwili obecnej zobowiązań, ale i tych na przyszłość.

Co w takiej sytuacji może zrobić osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą?

W związku z nowelizacją z 24 marca 2020 roku, procedura upadłości osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą jest znacznie ułatwiona. Od marca tego roku, sytuacja przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą uległa diametralnej zmianie, postępowanie upadłościowe, powinno być prowadzone w sposób, który umożliwia umorzenie zobowiązań upadłego niewykonywanych w postępowaniu upadłościowym.

W związku ze zmianą prawną samozatrudniony zrównał się z konsumentem podczas procesu oddłużania. Istotna zmiana odnosi się do umarzania zobowiązań jednoosobowego przedsiębiorcy, przyrównując go do osoby fizycznej. W obecnej sytuacji, samozatrudniony może zostać oddłużony bez ustalenia planu spłaty, co nie było możliwe przed marcem 2020 roku.
Podążając za znowelizowanymi przepisami, dłużnik otrzymał możliwość oddłużania w następujący sposób:

  • ustalenie planu spłaty na wniosek;
  • umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli, przy oczywistej i trwałej niezdolności do dokonywania jakichkolwiek spłat przez upadłego;
  • warunkowe umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli przy niezdolności spłaty niemającej charakteru trwałego.

Należy mieć jednak na uwadze, iż możliwości oddłużenia nie będzie miał Upadły, który doprowadził swoimi działaniami do niewypłacalności oraz celowo zwiększył jej stopień. W dalszym ciągu zauważalna jest nieświadomość jednoosobowych przedsiębiorców dotycząca możliwości złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Jeżeli znaleźli się Państwo w ciężkiej sytuacji materialnej, zapraszamy do kontaktu z Naszą Kancelarią.

Jeśli są Państwo zainteresowani całkowitym oddłużeniem i przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią:

telefon: 12 307 14 04
email: matyasik@kancelaria-bonaartis.pl

Add a Comment

Your email address will not be published.

Call Now Button